Tema: balena

Balena si arme ruse!

Ekspertat e marines ne Norvegji besojne se kane has ne nji balene te bardhe, e cila asht e trajnueme nga marina ruse si pjese...

145 balena mbesin dhe vdesin në brigjet e Zelandës së Re

Nji grup prej 145 balena vdiqën mbasi u bllokuen në nji pllazh në Stewart Island në Zelandën e Re. Kafshët u zbuluen nga kambësorët vonë...

Kjo asht historike, balena vrasëse edhe mundet me folë (video)

Nji balenë vrasëse asht trajnue që me folë nga nji ‘profesor’ në Francë. Wikie asht nji balenë femën 16 vjet dhe mundet me thanë fjalët...

‘Balena e Kaltër shënon nji tjetër viktimë, tash n’Indi

Loja “Balena e Kaltër” vazhdon me i marrë jetën adoleshentëve. Nji 14 vjeçar indian dyshohet se ka kry vetëvrasje mbasi ka luejt në internet me...

Australi, balena e “çon n’hava” anijen. Ka të lënduem

Nji incident i tmerrshem ka ndodhe në brigjet e Australisë ku nji balenë ka godite nji anije peshkatarësh. Mësohet se nji person ka humbe vetëdijen...

Psikologu për “Balenën e kaltër”: Situata asht shqetësuese

Loja virtuale e rrezikshme “Balena e kaltër” duhet m'u trajtue me seriozitet të naltë. Këtë e thotë psikologu Fitim Uka, që ka thanë se situata...

‘Balena e Kaltër’: Këto janë rastet kur duhet me lajmërue policinë

Simbas informatave të qasshme në internet, asht paraqit dhe po përhapet me shpejtësi nji lojë ‘online’ mjaft e rrezikshme për fëmitë që quhet “BLUE...

Prej 400 balenave, pshtohen 100 prej tyne n’Zelandën e Re (foto)

Vullnetarët në Zelandën e Re kanë arritë me pshtue rreth 100 nga 400 balena të cilat kishin ngec në bregun e nji pllazhi. Shumë nga...

Spektakolare, balena del mbi ujë shumë afër anijes

Nji fotografi e pabesueshme e fotografit amator John Goodridge kallxon nji balenë gjigante që del në sipërfaqe të ujit shumë afër me nji anije në...