Tema: Ballkan

Zbulohet se në cilat vende të Ballkanit kishte ndejt terroristi që...

Autoritetet bullgare kanë kumtuar se po hetojnë motivet e qëndrimit në Bullgari në vitin 2018 të ekstremistit djathtist i cili ka krye sulmet në...

Pranvera Ballkanike? Pse ngriten popujt ndaj Ramës, Vucic’it, Djukanovic’it…

Andreas Ernst, korrespondet për shumë vjet nga Beogradi për të përditshmen zvicrane “Neue Zürcher Zeitung” derisa i ban nji analizë situatës në Ballkan, protestave që...

U nis me europianizue Ballkanin, BE u “ballkanizue” vetë!

Igor Štiks   Dy vjet më parë dhashë një intervistë që tërhoqi vëmendjen e të gjithë burokratëve të Brukselit. Reagimet, si ato pozitive ashtu edhe negative,...

Amerikanët paralajmërojnë: Ndikimi i Rusisë mbetet kërcënimi kryesor në Ballkan

Mundësia e nji konflikti të hapun ushtarak dhe ndikimi i Rusisë, mbeten kërcënimi kryesor për sigurinë e Ballkanit Perëndimor për vitit 2019, thuhet në...

Putini pushton Beogradin (analize)

Janusz Bugajski / Dita   Vizita triumfale e Presidentit Vladimir Putin në Beograd kishte për qëllim të konsolidonte pozitat ruse në Ballkan. Serbia dhe Rusia nuk...
spartak-ngjela2-c1200x600

Fundi i turpit historik të krerëve shqiptarë

Spartak Ngjela     Duhet të jemi realistë: thuajse të gjithë krerët shqiptarë të Shqipërisë, dhe kudo ku kanë qenë e ku janë në Ballkanin Perëndimor, janë...
Turkey Erdogan

Veç Shqiptaret mujn me ndal Erdoganin!

Gazeta ma e madhe greke “Kathimerini”, thotë se nacionalizmi i shqiptarëve asht i vetmi mjet me ndalue ambicien e Presidentit turk Reccep Tayip Erdogan...
milosevic-foto-marko-djokovic-5-710x474

Ballkani u mbushë me monumente të Milosevic’it!

Milos Ciric Memorialet mund të shërbejnë për shumë qëllime të ndryshme në çdo shoqëri – dialogu social, rikonstruksioni social, demokratizimi, riparimi simbolik, pajtimi dhe proceset...

Mediumi italian: Këto dy grupe mafioze dominojnë në Ballkan

Portali italian i lajmeve, “Occhi della guerra”, ia ka kushtue nji artikull të zgjanuem trafikut të landëve narkotike dhe klaneve mafioze që e dominojnë...
Dacic

Kryediplomati serb vjen me këtë paralajmërim për Ballkanin

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Dacic, mbramë deklaroi se në Maqedoni mbisundon mendimi se Serbia punon kundër këtij shteti pa dallim, që kjo asht...