Tema: ballkani

Interesat ruse në Ballkanin Perëndimor

Euronews   Në Ballkanin Perëndimor po luhet një prej lojërave gjeopolitike më delikate, ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Rusisë, e cila synon ttë përgjigjet me zë të...

Merkel: Kosova e Serbia me ndjek guximin politik të Zaevit e...

Kancelarja Angela Merkel thekson se rajoni i Ballkanit Perëndimor ka perspektivë europiane, por ende ka shumë kushte me i plotesue. “Shumë shtetas gjermanë kanë marrëdhanie...

Hoxhaj kundërshton idenë e Unionit Ballkanik: Nuk na duhet “Jugosllavia e...

Pak orë mbas publikimit të nji artikulli të gjatë në të përditshmen vjeneze, Die Presse, për gjoja krijimin e nji unioni ballkanik si alnteranitvë...

Stuhia “Andrea” godet Ballkanin. Në disa shtete gjendje e jashtëzakonshme. Rrezik...

Nji përkeqësim i kushteve atmosferike, me shi të rrëmbyem dhe erna të forta, ka goditë pjesë të Ballkanit Perëndimor, ku në disa rajone asht...

Mogherini gëzon Ballkanin me këtë deklaratë

Menjiherë mbas Samitit të Brdo-Brijunit në Tiranë, shefja e politikës së jashtme në BE, Federica Mogherini, nga Rumania deklaroi se perspektiva e Shqipnisë drejt...

Në Ballkan vendos Europa – Jo Putini apo Trump

Alan Posener, Die Welt   Çfarë mund të jetë më e mërzitshëm se një samit i BE-së me Ballkanin Perëndimor? A mund të ketë aty material...

Publikohet Strategjia e Francës për Ballkanin Perëndimor

Ambasada franceze në Maqedoninë Veriore publikoi sot Strategjinë e Ballkanit Perëndimor, miratue me kërkesën e presidentit francez, Emmanuel Macron, me qëllim të afrimit ma...

Ballkani, kryeqyteti botnor i islamofobisë!

Nga “Foreign Policy” Për grekët ishte një tronditje e madhe të shihnin fjalën “Turkofagos” në mitralozin e Brenton Tarrant, të riut që vrau dhjetëra myslimanë...

E shkuara ballkanike jeton

Christian Schwarz-Schilling   Vendimi përfundimtar i Tribunalit të Hagës për krime lufte e shpalli përfundimisht fajtor udhëheqësin e serbëve Radovan Karaxhiq për krime të njerëzimit në...

Weber: “Europa asht e paplotë pa Ballkanin”

Kandidati i Partive Popullore Europiane, Manfred Weber, në samitin në Bukuresht, tha se Unioni Europian nuk kishte me qene i plote pa i pase...