Tema: Britania

Shtyhet dalja e Britanisë nga BE

Deputetët në Britani të Madhe kanë votue pro shtyemjes së procesit të daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian, transmeton Rrokum.TV Mocioni që u...

Haradinaj i kënaqun me kundërshtimin e Britanisë për ndryshimin e kufijve

Kryeministri Ramush Haradinaj ka falënderue Britaninë e Madhe për qasjen e tyne ndaj idesë së ndryshimit të kufijve. “Mirënjohës dhe falënderues për qasjen konsistente të...

Me shumice votash rrxohet marrëveshja e kryeministres May për Brexit

E fundit: Asht votue me 202 vota pro dhe 432 kunder marreveshja e Kryeministres May per daljen e Britanise nga Unioni Europian, i njoftun...

Meteorologët japin alarmin, po vjen i ftofti artik!

Meteorologët japin alarmin, për sa i përket uljes drastike të temperaturave përgjatë ditëve të ardhshme. Ata parashikojnë që në Bitaninë e Madhe ka me ba...

Gjenerali britanik: Ky shtet, kërcënim ma i madh se ISIS

Rusia “asht kërcënim shumë ma i madh” për sigurinë kombëtare të Britanisë sesa Shteti Islamik (ISIS). Kështu u shpreh Gjenerali i ushtrisë britanike, Mark Caleton-Smith. Ai...

Shefi i ushtrisë britanike: Rusia, kërcënim ma i madh se ISIS

Rusia asht tash nji kërcënim ma i madh për sigurinë kombëtare të Britanisë së Madhe sesa shteti Islamik, tha kreu i ushtrisë britanike. Në nji...

Qe 6 qytetet e para qe kanë me përfitue internetin 5G

EE ka njoftue se cilat gjashtë qytetet në Mbretninë e Bashkueme kanë me qenë të parat për me marrë shërbimin e rrjeteve mobile 5G. Tue...

A mbesin miq Franca dhe Britani mbas Brexit?

Britania e Madhe dhe Franca kanë me mbetë mike të mira për dekada edhe mbas Brexit, thotë Sekretari i Jashtëm Jeremy Hunt. Ai në nji...

‘Marshimi i votës së popullit’, 700 mijë protestues kundër BREXIT

Britanikët, që janë të frigësuem nga nji jetë jashtë Europës, u mblodhën nga të gjitha cepat e vendit në Londër, në përpjekje për me...

Mbretnia e Bashkueme deklarohet kundër shkëmbimit të territoreve

Idenë e shkëmbimit të territoreve Mbretnia e Bashkueme nuk po e mbështet. Kështu ka ba të ditun ambasadori i Mbretnisë së Bashkueme në Kosovë, Ruari...