Tema: Corriere della Sera

“Histori nga Albanistani”, Corriere della Sera “nxin” faqet për Shqipninë

Trafiqe dhe tregime nga “Albanistani”. Kështu titullohet artikulli i botuem sot në gazetën italiane “Corriere della Sera”, ku trajtohen lidhjet e Shqipnisë me drogën,...

“Corriere della Sera”: Në Shqipni, rafineria e heroinës për tregun italian

Andrea Galli Një fshat barinjsh e fshatarësh në malet e Verilindjes shqiptare, rreth 1300 kilometra larg nga Milano, Hasi ndihmon për të kuptuar gjeografinë e...

Shkelen të drejtat e njeriut, por ne heshtim

Pierluigi Battista     Do të duhej të protestonim për dënimin me burgim të përjetshëm të gjashtë shkrimtarëve dhe gazetarëve, në përfundim të një procesi-farsë në Turqi....

Europa, tokë e lakmueme

Angelo Panebianco     I drejtohemi më shumë shëmbëllesave historike kur kohët turbullohen, kur shkimen pikat e referimit të zakonshëm, ato që më parë përdornim për të...

Mediumi italian: Gjermanët e kanë dijtë, pritej veç shpërthimi

Gjermanët e dinin që furtuna po mbërrinte, fuqizuen masat mbrojtëse, futën në burg të dyshuem, shtuen kontrollet. Por, ka gjithmonë nji gropë që terroristët...

Gazetari italian: Ishte inskenim, grusht-shteti nuk zgjat 4 orë as në...

Janë të shumtë zanat që flasin për nji inskenim në atë që ndodhi në Turqi mbramjen e të Premtes. Janë të shumtë ata që...
emigr

Arrestohet “Gjenerali” i emigrantëve

Giovanni Bianconi / Corriere della Sera   E kapën në Sudan, ku ishte strehuar gjatë një operacioni të shërbimeve sekrete të vendit në bashkëpunim me anglezët...

Qe çka shkruen gazeta italiane Corriere Della Sera për Ibrahim Rugovën

Gazeta e famshme italiane Corriere Della Sera ka ba nji shkrim per Presidentin historik te Kosoves, Ibrahim Rugova, tue shkrue fjale te mira per...
luogo delitto Dubai mg16 (1)-kgrC-U43180715516338E2H-1224x916@Corriere-Web-Sezioni-593x443

Kush o ka vret ne Dubai?

Guido Olimpio / Corriere della Sera   Nji krim misterioz ka ndodh n'Emirate. Nji burr, me shtetësi të dyfishtë iraniane dhe turke, u vra natën e...