Tema: Dialogu

Thaçi jau ban me dije ambasadorëve këtë gja lidhun me taksën

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka takue sot ambasadorët dhe shefat e zyrave dhe misioneve ndërkombëtare në Kosovë, për me i nda...

Merkel dhe Macron dojne me u përfshi personalisht në dialogun Kosovë-Serbi

Gazeta beogradase “Blic”, tue u bazue ne burime diplomatike, shkruen se Kancelarja Angela Merkel dhe Presidenti Emmanuel Macron, gjatë takimit n'Berlin janë angazhue me...

Dacic: Dialogu nuk egziston, qe çka po pregaditet ndaj Serbisë

Mbas takimit në Berlin, ministri i Jashtëm serb, Ivica Dacic, thotë se formati i dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës nuk asht në diskutim. Simbas tij,...

A e pengon Haradinajn që dialogun me vazhdue me udhëheqë Mogherini?...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklarue se nuk e pengon që dialogun Kosovë-Serbi me vazhdue me udhëheqë Federica Mogherini. “Unë nuk kam vendim se...

Vucic: Badihava më bajnë presion, dialogu vetëm mbas hekjes së taksës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic, deklaroi sot se nji pjesë e bashkësisë ndërkombëtare vazhdon m’i ba presion për kthimin në procesin e dialogut me...

Presidenti tregon arsyen e vetme për paqen

Për presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, dialogu me Serbinë asht mundësia e vetme për arritjen e nji marrëveshje paqe mes dy vendeve. Tue folë...

Thaçi: Bota u bind se Milosevic’i e Serbia nuk donin dialog,...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, me ftesë të Institutit Mbretnor për Marrëdhënie Ndërkombëtare “Chatham House”, ka mbajtë sot nji ligjëratë për situatën politike në...

Diplomati rus: Jo na, amerikanët po flasin për ndryshim kufijsh!

Ambasadori i Rusisë në Tiranë, Alexandar Karpusin, ka komentue idenë e ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, në kuadër të nji marrëveshjeje te gjithanshme...

Gecaj: Kosova nuk ka dijtë me argumentue pse asht vendosë taksa...

Opinionisti Arben Gecaj ishte i ftuem në "Momentum" të Televizionit Rrokum. Me të u duiskutue per situaten aktuale ne vend, me theks dialogun Kosovë-Serbi dhe...

Paralajmërimi i Vucic: Nëse nuk rifillon dialogu, qe çka mundet me...

Dështimi me i rinisë bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë për normalizim të marrëdhanieve mundet me destabilizue rajonin e Ballkanit perëndimor i cili ende po...