Tema: dielli

Qyteti i SHBA, ku dielli “zhduket” për 65 ditë!

Nis nata polare në Utqiagvik. Ky asht qyteti ma verior i SHBA, ndodhet në Alaskë dhe për 65 ditë nuk ka me pa ma diellin....

A keni ba plane për vikend, ky asht moti (foto)

Vazhdon moti stabil, i ngrohtë dhe me diell. Përderisa temperaturat kanë pësue nji ranie të lehtë, simbas parashikimeve të fundit nga fillimi i javës së...

Vazhdon moti me diell, këto janë temperaturat

Edhe sot ka me mbajtë mot i mirë dhe kryesisht me diell. Gjatë javës në vijim situata sinoptike mbetet e pandryshueme, ku fusha anticiklonike vazhdojnë...

Sot, mot me diell

Mbi vendin tonë sot ka me qenë mot me diell dhe i ngrohtë. Temperatura ma e ulët ka me qenë nga 4 në 11, kurse...

Diellit po i afrohet fluturakja ma e shpejtë e të gjitha...

Sonda e re mbas ma shumë se 40 vjetesh ka thy rekordet e objektit ma të shpejtë kozmik, si dhe objektit kozmik i cili...

Sot moti vjen me diell e vranësina

Sot pritet me marrë mot me diell dhe vranësina që kanë me u paraqitë në disa vende. Simbas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale kanë...

Sot, mot me diell dhe vranësina

Sot në Kosovë ka me mbretnue mot me diell dhe vranësina të çrregullta, ka ba të ditun Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës “Vendi ynë do të...

NASA nis misionin e saj të pazakontë drejt Diellit (foto-video)

Agjencia Hapsinore e Shteteve të Bashkueme të Amerikës, NASA ka nis misionin e saj për me dërgue nji satelit pranë diellit. Raketa “Parker Solar Probe”...

Qe si NASA ka me provue me ‘prekë’ diellin (video)

NASA asht gati me nisë nji nga misionet ma ambicioze në historinë e saj. Asht dërgue nji satelit i quejtun Parker Solar Probe në atmosferën...

Qe çka duhet me ba nëse ju ‘bjen’ dielli në krye!

Temperatura e naltë e trupit ka disa simptoma që shfaqen menjiherë me sheja të ndryshme në çdo organizëm. Simptomat e para janë dhimbje kreje, marramendje,...