Tema: emni

Hyn në fuqi emni i ri i Maqedonisë, qysh ka me...

Autoritetet qeveritare në Shkup mbas ratifikimit të Protokollit për anëtarësim të vendit në NATO nga ana e Parlamentit grek, do të ndjekin disa hapa...

Prej sot fillon zyrtarisht zbatimi i emnit të ri të Maqedonisë

Maqedonia prej sot ka em fillue zyrtarisht zbatimin e emnit, Republika e Maqedonisë së Veriut. Zadhanësi i qeverisë së Maqedonisë, Mile Boshnjakovski, tha se zbatimi...

Qe kur ka me hy n’fuqi emni Republika e Maqedonisë së...

Maqedonia ka me u ba Republika e Maqedonisë së Veriut për rreth dy javë, kur simbas procedurës duhet me hy në fuqi Marrëveshja e...

Maqedonia zyrtarisht e ndrron emnin, prej sot ka me u quejt...

Me 81 vota “për” asht votue Ligji Kushtetues për zbatimin e amendamenteve. me këtë votim, zyrtarisht mbaron procesi për ndryshimet kushtetuese. Me këto ndryshme, Maqedonia...

Rusia nuk e pranon emnin e ri të Maqedonisë: SHBA-BE, ndërhymje...

Rusia nuk ka me njoftë emnin e ri të Maqedonisë, mbas marrëveshjes mes Athinës dhe Shkupit. Lajmi bahet me dije nga ambasada e Rusisë...

Thirrja e Zaev: Maqedonasit me pranue emnin e ri, ose…

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev tha se qytetarët duhet me pranue emnin e ri të shtetit, ose kanë me u përballë me destabilitet dhe izolim. Në...

Adem Jashari e kishte emnin Fazli, thotë Bekim Jashari (foto)

I nxitun nga debatet e fundit për datëlindjen e Adem Jasharit, nipi i tij Bekimi ka shkue ne arkivat e komunes ku ka gjetë...

Caktohet data e referendumit për “Maqedonia e veriut”

Parlamenti mqedon ka përcaktue datën e mbajtjes së referendumit për ndryshimin e emnit të shtetit përmes nji pëeçamje të madhe mes shumicës dhe opozitës...

Maqedoni, ligji për emnin rikthehet në Parlament, mbas refuzimit të Ivanov’it

Ligji për ratifikimin e marrëveshjes së emnit mes Maqedonisë dhe Greqisë kthehet nga java e ardhshme për votim të dytë në Parlamentin maqedonas. Por, edhe...

Kqyreni çka i kanë ba Kryeministrit grek në Londër (video)

Marrëveshja për emnin në mes të Greqisë dhe Maqedonisë asht konsiderue të jetë nji arritje historike në mes dy vendeve. Megjithatë, jo të gjithë e...