Tema: Enver Hoxha

Kjo asht Shqipnia! Sokak i te marreve!

Ilir Demalija   Pse mendoj ndryshe nga ju, nuk do të thotë që ju e doni Shqipërinë më shumë se unë. Fjala nuk ka më vlerë. Përbetimet...

Historia e mikut amerikan të Enver Hoxhës

Nga Peter Lucas Siç ndodh ndonjëherë në jetë, ju kërkoni një gjë dhe gjeni një tjetër. Kështu ndodhi kur, pas botimit të librit tim “Rrumpalla,...

Mehmet Shehu i vdekun në shtrat, Enver Hoxha instrukton hetuesit (foto,...

Vetvrasja simbas versionit zyrtar të kohës apo vrasja e dyshueme e kryeministrit ma jetëgjatë të Shqipnisë, Mehmet Shehut, me 18 Dhetor të vitit 1981,...

Çka ndodhte natën te varri i Enverit, derisa mbërriti Nana Terezë!?

Ditën e sheejtnimit të Nanë Terezës, disa media angleze rikthyen në vëmendje kritikat që i baheshin asaj sidomos nga britaniku Christopher Hitchens. Mes këtyne kritikave...

A e keni pa koleksionin e orëve të Enver Hoxhës!? (foto)

Mbas ranies së komunizmit, shumë objekte të ish – diktatorit shqiptar, Enver Hoxha, u banë të lakmueshme nga shumë koleksionistë. Në mesin e tyne janë...
sami_repishti

Elegji për poetin e mësuesin dëshmor….

Sami Repishti, PH.D. …Nji vajtim për heroin që nuk jeton ma, për atë që dha shembullin e jetën, e meritoi përjetësimin e emnit Havzi Nela!...

A u sponsorizue Enver Hoxha për nji formacion Nacional-Socializmi?!

Nga Ylli Polovina Ramadan Zdrava ishte njëri prej atyre pa triska Fronti, pra të “deklasuar” politikisht nga “diktatura e proletariatit”, të cilët ndjenë gëzim që...

‘Kur Enver Hoxha shiste cigare, ndërsa Mit’hat Frashëri shiste libra’

Kastriot Dervishi   Në kryqëzimin midis Rrugës së Dibrës me rrugën e sotme të “Barrikadave” (ish-rruga “Mbretëresha Geraldinë”), (afër teqesë) ka qenë dikur libraria “Lumo Skëndo”....

8 Nandor 1941: Dy jugosllavët dhe 15 themeluesit e PKSH

Kastriot Dervishi   Një pikturë e një artisti ka skalitur në vite tablonë “U themelua partia”. Përveç fytyrave të E.Hoxhës (që del si udhëheqës), Qemal Stafës...

Kur Ismail Kadare don me na u ba “disident”! Lexoni çka...

’Në vendin e gënjeshtrës e vërteta është një semundje’ Publicisti Ilir Demaliaj, ka reague mbas nji emisioni televiziv që po përpiqej me spjegue “disidencen” e...