Tema: europa

Procesi zgjedhor në BE dhe relacioni me Ballkanin Perëndimor (Pjesa I)

 Ardian Kastrati Pavarësisht algoritmeve mbrapa mediave sociale, të cilat vitet e fundit kanë krijuar polarizim të paparë mes të qytetarëve gjithandej Bashkimit Evropian, partitë e...

Çfarë Europe kemi me pase nesër?

Javier Solana Çdo 5 vjet, Bashkimi Evropian angazhohet në një ushtrim vetëdijësimi. Zgjedhjet e Parlamentit Europian, na lejojnë ta shohim veten në pasqyrë, dhe të...

Zgjedhjet europiane: Kah don me shkue Europa

  Janusz Bugajski / Dita Zgjedhjet e ardhshme parlamentare të BE-së do të tregojnë se në cilin drejtim po shkon Evropa: Drejt ringjalljes apo ndarjes. Ato...

Bota që po don Kina me krijue

Frederick Kempe Udhëheqësit e Bashkimit Europian, morën pjesë javën e shkuar në Bruksel në një samit me një Kinë, të cilën kohët e fundit e ka quajtur një “rivale sistematike”, dhe me Shtetet e Bashkuara që po i afrohen përballjes përfundimtare...

Haradinaj: Na jemi Europë, por në botë jemi me Amerikën

Aleanca për Ardhmëninë e Kosovës sot ka shënue 19-vjetorin e themelimit të saj. Kryetari i saj, Ramush Haradinaj, derisa e çonte në qiell partinë...

Mes tensioneve të NATO’s, emnohet komandanti i ri për Europën

Në ceremonitë që do të mbahen në Francë dhe në Belgjikë te Ejten dhe te Premten Gjenerali Tod Wolters ka me u emnue zyrtarisht...

Në Ballkan vendos Europa – Jo Putini apo Trump

Alan Posener, Die Welt   Çfarë mund të jetë më e mërzitshëm se një samit i BE-së me Ballkanin Perëndimor? A mund të ketë aty material...

Populistët nuk do t’i fitojnë zgjedhjet europiane

Ivan Krastev Politika ka nevojë për momente dramatike. Zgjedhjet janë një formë terapie, me të cilën qytetarët përballin frikërat e tyre më të thella, por...

Pabarazia po e helmon Europën ma shumë se çdo gja tjetër

Jurgen Habermas   Si ka mundur të bëhet kaq akute, në harkun kohor të dhjetë viteve, kontradikta mes aderimit në Europë (anëtarësime që vazhdojnë të kërkohen...

Lexoni apelin frymezues te Macron per Europen. Ndoshta ju kthehet shpresa!

Ka ardhe koha per Rilindjen e Europes   Nuk mund të lejojmë që nacionalistët të shfrytëzojnë zemërimin publik. Dua një projekt ambicioz që lejon njerëzit të...