Tema: Gjermania

Gjermania i përgjigjet Kadri Veselit për nismën e Tribunalit ndërkombëtar për...

Presidenti i Bundestagut gjerman, Wolfgang Shauble, i ka dërgue nji letër Kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në të cilën vlerëson të arritunat...

Heldt: Po pregaditet nji takim Kosovë-Gjermani për vizat

Gjermania asht tue u ba gati për takimin bilateral ku do të diskutohet për liberalizimin e vizave. Kështu ka pohue gjatë ditës së sotme Ambasadori...

E thojnë nga Gjermania: Kosova i ka përmbushë kushtet për liberalizimin...

Ministri gjerman i Shtetit për Europën, Michal Roth, ban thirrje për ma shumë përfshimje të Bashkimit Europian në rajon. Ai në nji intervistë për Spiegel...

S’ka lojë me Amerikën: Paralajmëron sanksione edhe për Gjermaninë

Projekti i tubacionit të gazsjellësit Nord Stream 2 asht shëndrrue në pikë kontestimi mes SHBA’ve dhe Gjermanisë, por edhe disa shtete anëtare të BE...

Gjermania ka nevojë për 1 milionë punëtorë: Kërkohet veç arsimi i...

Gjermania gjatë tremujorit të parë të këtij viti, ka pasë 1.38 milion vende të lira punë, afër 200.000 ma shumë se në të njajtën...

Diplomati gjerman: Këto ishin tri idetë për Kosovën në vitet e...

Konferenca, negociata, në fund luftë. Diplomati i njoftun gjerman, Geert-Hinrich Ahrens, negociatori kryesor për Kosovën në Konferencat e Jugosllavisë në vitet 90'ta rrëfen për...

Çka po thotë Haradinaj: Krejt e kanë gabim, pozicionet e Amerikës,...

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pranue se tash të gjitha shtetet e fuqishme të botës janë kundër qëndrimit të tij për...

Ambasadori gjerman, mesazh të fortë Haradinajt: Mos jep data, sepse…

Ambasadori gjerman, Christian Heldt, ka porositë kryeministrin Ramush Haradinaj dhe liderët e tjerë mos me u ngutë lidhun me deklaratat për liberalizimin e vizave,...

Gjermania zgjedh Serbinë për investime, SHBA’të Kosovën

Investimi i kompanisë ‘MTU AERO ENGINES’ në shtetin serb, dhe ivestimi gjigantit amerikan, ‘General Electic’ për ndërtimin termocentralit të ri të Kosovës, Kosova e...

Vizat – Qeveria e merr këtë vendim

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka thanë që Qeveria në mbledhjen e sotme ka marrë vendim për krijimin e Grupit Punues për bashkëpunim me...