Tema: Gjermania

S’ka lojë me Amerikën: Paralajmëron sanksione edhe për Gjermaninë

Projekti i tubacionit të gazsjellësit Nord Stream 2 asht shëndrrue në pikë kontestimi mes SHBA’ve dhe Gjermanisë, por edhe disa shtete anëtare të BE...

Gjermania ka nevojë për 1 milionë punëtorë: Kërkohet veç arsimi i...

Gjermania gjatë tremujorit të parë të këtij viti, ka pasë 1.38 milion vende të lira punë, afër 200.000 ma shumë se në të njajtën...

Diplomati gjerman: Këto ishin tri idetë për Kosovën në vitet e...

Konferenca, negociata, në fund luftë. Diplomati i njoftun gjerman, Geert-Hinrich Ahrens, negociatori kryesor për Kosovën në Konferencat e Jugosllavisë në vitet 90'ta rrëfen për...

Çka po thotë Haradinaj: Krejt e kanë gabim, pozicionet e Amerikës,...

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pranue se tash të gjitha shtetet e fuqishme të botës janë kundër qëndrimit të tij për...

Ambasadori gjerman, mesazh të fortë Haradinajt: Mos jep data, sepse…

Ambasadori gjerman, Christian Heldt, ka porositë kryeministrin Ramush Haradinaj dhe liderët e tjerë mos me u ngutë lidhun me deklaratat për liberalizimin e vizave,...

Gjermania zgjedh Serbinë për investime, SHBA’të Kosovën

Investimi i kompanisë ‘MTU AERO ENGINES’ në shtetin serb, dhe ivestimi gjigantit amerikan, ‘General Electic’ për ndërtimin termocentralit të ri të Kosovës, Kosova e...

Vizat – Qeveria e merr këtë vendim

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka thanë që Qeveria në mbledhjen e sotme ka marrë vendim për krijimin e Grupit Punues për bashkëpunim me...

Haradinaj: Danke Deutschland, Gjermania na tha ‘po’ për vizat (foto)

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, gjatë qendrimit në Berlin, ka takue Ministrin e Punëve të Mbrendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer, i cili i ka...

Gjermania pro, Franca kundër liberalizimit të vizave!

Samiti që mbahet nesër n'Berlin, me gjase nuk paasheh ndonji rezultat për liberalizimin e vizave. Deri para tri jave, Gjermania e kishte kundërshtue liberalizimin për...

Kqyreni me çfarë flamuri e prezenton Kosovën televizioni prestigjioz ARTE! (video)

Televizionin franko-gjerman ARTE, i ka kushtue nji reportazh Kosovës, tue tregue se ku gjendet aktualisht Kosova mbas pamvarësisë. Në këtë reportazh, ky televizion e ka...