Tema: Gjermania

Lajm i randësishëm për shqiptarët, Gjermania ka me ndryshue Ligjin për...

Qeveria gjermane dëshiron me ndryshue ligjin për azil. Në veçanti të prekun janë personat që nuk kanë shanse për azil. Shkrimi i plotë në DW: Po...

Deputetët gjermanë kritikojnë Mogherini’n për Kosovën

Deputetët e grupit parlamentar dhe Partisë së të gjelbërve në parlamentin gjerman kanë shprehë kundërshtime ndaj paralajmërive se shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini,...

Vucic: Le ta dijnë Amerika, Gjermania, dhe krejt bashkësia ndërkombëtare se…

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic, tha sot se shqiptarët e Kosovës pa kompromis me Serbinë nuk do fitojnë asgja, mbasi siç shprehet ai, presionet...

Haradinaj: Mos ikni, e bajmë Kosovën si Gjermania e Austria

Përderisa shumë të ri po ikin nga Kosova, kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka thanë se kosovarët duhen me ndejt dhe me zhvillue vendin. “Ne...

Reagojnë ambasadori amerikan dhe ai gjerman: Kemi qendrime të njajta për...

Ambasada e SHBA dhe ajo e Gjermanisë në Serbi me nji reagim të përbashkët të nënshkruem nga ambasadorët, Kyle Scott, dhe Thomas Schieb, kanë...

Deputetët gjermanë tregojnë qendrimin e Bundestagut lidhun me shkëmbimin e territoreve

Kosova i ka kërkue edhe njiherë Gjermanisë me mbështetë atë në procesin e liberalizimit të vizave. Këtë e ka ba të ditun kryeministri Ramush Haradinaj...

Gjermania asht shumë e qartë: Asnji ndryshim kufini dhe këmbim i...

Gjermania asht shumë e qartë – asnji ndryshim kufini dhe këmbimi i territorit në Ballkan nuk asht i mundun. Tërhekjen e linjave në baza etnike,...

Ministri i jashtëm gjerman i përgjigjet Serbisë lidhun me ndërhymjen e...

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Heiko Maas, ka mbrojtë sot përfshimjen e vendit të tij në sulmet ajrore në Serbi gjatë konfliktit të...

Porosia e Gjermanisë për Serbinë dhe Kosovën

Ambasadori i Gjermanisë në Serbi, Thomas Schieb, ka ba thirrje që Prishtina dhe Beogradi me iu rikthye dialogut në mënyrë që të arrihet marrëveshja...

Zyrtari i këtij shteti të fuqishëm lavdon Gent Cakajn

Mbas takimit në Berlin me ministrin e Jashtëm në detyrë të Shqipnisë, Gent Cakaj, Sekretari i Shtetit në Ministrinë e Jashtme gjermane, Michael Roth...