Tema: Gjermania

Gjendje e jashtëzakonshme në Gjermani

Shiu i pandërpremë ka shkaktue vërshime të mëdha në pjesë jugore të Gjermanisë, tue i detyrue autoritetet që me shpallë gjendje të jashtëzakonshme. Në Bavari'në...

Dalai Lama, qe çka thotë për Gjermaninë e Europën!

Lideri shpirtnor i Tibetit Dalai Lama ka dhanë nji intervistë në lidhje me krizën e refugjatëve. Tue fol për gazetën gjermane, FAZ, ai ban disa...

Nji e treta e gjermanëve duen largimin nga BE

Nji hulumtim i publikuem dje tregon se nji e treta e gjermanëve duen që shteti i tyne me u largue nga Bashkimi Europian, raporton...

Lista e Gjermanisë për Euro 2016, mungon ylli gjerman!

Kampionati Europian ka humbë nji tjetër yll, teksa Marco Reus nuk ka me qenë pjesë e kombëtares Gjermane. Trajneri i kampionëve të botës, Joachim...

Gjermania në alarm!

Matts Hummels ka deklarue se mundet me humbë ndeshjen hapëse të Gjermanisë ndaj Ukrainës për shkak të nji lëndimi. Mbrojtësi nuk i asht bashkue ende kombëtares...
video

Turpnohet Gjermania

Ka qenë nji ditë e mbushun me takime miqësore ajo e djeshmja, ku nuk kanë mungue befasitë e mëdha dhe të vogla. Padyshim që, rezulltati...

Berlini ka miratue ligjin që lehtëson hymjen e refugjatëve në tregun...

Azilkërkuesit, të cilëve u lejohet me qendrue në Gjermani, kanë me pas ma shumë qasje në tregun e punës mbas miratimit të nji ligji...

“Ma jep veç nji minutë Europian”

Sulmuesi Mario Gomez i ka ba thirrje trajnerit të Gjermanisë, Low, për nji vend në listën përfundimtare në Kampionatin Europian. Në nji intervistë për...

Gjermania shpallë listën për Euro 2016

Lista e Joachim Low përbahet nga 27 lojtarë, tre prej të cilëve debutues në “Nazionalmannschaft”. Ata janë Joshua Kimmich (FC Bayern Munich), Julian Brandt...
germany-669341

Mbas 25 vjete, Gjermania ndermerr diçka te madhe me ushtrine…

Per here te pare mbas 25 vjete, Kancelarja Merkel e rrite ushtrine e Gjermanise. Kancelarja Angela Merkel ka dhane signal te paster se Gjermani don...