Tema: islamofobia

Studimi i britanikëve: Salah ndikon në ranien e islamofobisë

Nji studim i Universitetit britanik të Stanfordit tregon se për shkak të futbollistit egjiptian, Mohamed Salah, i cili luen për ekipin e Liverpoolit, që...

Ballkani, kryeqyteti botnor i islamofobisë!

Nga “Foreign Policy” Për grekët ishte një tronditje e madhe të shihnin fjalën “Turkofagos” në mitralozin e Brenton Tarrant, të riut që vrau dhjetëra myslimanë...

Mogherini: Islamofobia, rrezik për Europën

Shefja e politikës së jashtme të BE, Federica Mogherini, ka thanë se Islamofobia nuk asht rrezik vetëm për myslimanët, por edhe për Europën. “Rritja e...

Hoxhaj thotë se Europa ka islamofobi dhe albanofobi

Zavendëskryeministri i Republikës, Enver Hoxhaj ka kritikue Bashkimin Europian me qasjen ndaj Kosovës lidhun me heqjen e vizave. Në rast se nuk ndodhë kjo gjatë...

Deklaratë e madhe presidentit austriak për islamofobinë (foto)

Presidenti i Austrisë ju ka ba thirrje të gjitha grave që të veshin shamitë në krye në solidaritet me myslimanët për me ‘luftue islamofobinë në...