Tema: ivanov

Hajde Ivanovin, po Ilir Meten pse nuk po e ftojne?!

Kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij maqedon, Zoran Zaev, takohen nesër me Kancelaren Angela Merkel. Tema e bisedës kuptohet që asht stabiliteti në...

Trump i shkruen Presidentit maqedon, ka nji porosi të preme!

Me rastin e ditës së Pamvarësisë së Maqedinosë, Presidenti i SHBA've, Donald Trump, ju asht drejtue Presidentit maqedonas me anë të nji letre. Trump ka...

Flet Ivanov, çka thotë ai për ndryshimin e kufijve në Ballkan

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, i ka kundërshtue idetë për ndryshim të kufijve dhe shkëmbim të popullatës në Ballkan, tue theksue  se kjo mundet...

Ivanov nuk e dekreton marrëveshjen për emnin, kështu arsyetohet

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ka vendosë të mos e dekretojë Marrëveshjen për emnin “Maqedonia e Veriut”, të arritun mes qeverive të Maqedonisë dhe...

Emni i Maqedonisë, Hahn ‘shuplakë’ Ivanovit: Merr përgjegjësi!

Komisioneri për zgjanim Johanes Han ka komentue marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë për çashtjen e emnit si dhe deklaratën e Presidentit maqedonas se nuk...

‘Befason’ Ivanov, ky asht qëndrimi i tij për emnin e ri...

Presidenti Gjorge Ivanov njoftoi se nuk ka me mbështetë dhe nuk ka me nënshkrue marrëveshjen me Greqinë për emnin ‘Republika e Maqedonisë së Veriut’ Ai...

Zaev paralajmëron diçka për dekretin e gjuhëve i cili ka me...

Shumica parlamentare ka me ba iniciativë në Gjykatën Kushtetuese në lidhje me vendimin e Presidentit Gjorgje Ivanov, i cili vazhdon me refuzue me nënshkrue...

‘Shpërthen’ Zaev ndaj Ivanov’it e quen edhe ‘burracak’

Për Kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev, Presidenti Gjorge Ivanov asht ‘burracak’. Reagimi i Kryeministrit erdhi mbasi Ivanov vendosi mos me dekretue ligjin e gjuhës shqipe...

Mbas zyrtarizimit të gjuhës shqipe, ky asht reagimi i Gjorgje Ivanov...

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, vlerëson se me miratimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve, i asht dhanë goditje demokracisë. Ivanov vazhdon me kambëngulë në...

Befason Ivanov: Qe çka thotë tash për ligjin e gjuhës shqipe

Presidenti maqedonas, Gjorge Ivanov përdori veton për të mos dekretue ligjin për gjuhët, që zyrtarizon gjuhën shqipe, tue e cilësue atë antikushtetues. Në nji konferencë...