Tema: ivanov

Ivanovi përballë shqiptarëve: Ligji për shqipen cenon karakterin unitar të Maqedonisë

Në Kuvendin e Maqedonisë, para deputetëve ka folë Presidenti i vendit, Gjorgje Ivanov. Gjatë kësaj seance, të pranishëm ishin edhe ambasadorë të huej të akredituem...

Befason Ivanov: Emni ‘Maqedoni’ vjen nga India (foto)

Fjala Maqedoni rrjedh nga India. Asht thirrë “Maa Ki Dunija”, ndërsa më pas romakët e kanë emnue Maqedoni. Këtë Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov ja...

Putin: Janë përmisu marrëdhaniet Rusi-Maqedoni

Kryetari i Federatës së Rusisë, Vladimir Putin, ka deklarue se situata politike në Maqedoni duhet me u zgjedhë simbas Kushtetutës së vendit. Ai asht i...

Zyrtarizohet: Ivanov e mandaton Zaevin për formimin e Qeverisë

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Djordje Ivanov të Mërkurën i ka dorëzue mandatin për formimin e qeverisë liderit të LSDM's, Zoran Zaev. Dorëzimi i mandatit...
zaev

Mediat: Qe kur e merr mandatin Zaev nga Ivanov

Lideri i LSDM Zoran Zaev, ka mundësi që të Ejten me marrë mandatin për me formue Qeverinë e re nga presidenti Gjorge Ivanov, nji...

Maqedoni, Xhaferi e nis letrën e dytë te Ivanov

Kryeparlamentari i ri i Maqedonisë, Talat Xhaferi ja ka nisë nji letër të dytë presidentit Ivanov, përmes së cilës i kërkon mandatimin e kryetarit...

Ivanov nuk ja jep mandatin Zaev’it

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, i asht përgjigjë letrës së kryetarit të Kuvendit, Telat Xhaferi për sa i përket dhanies së mandatit për formimin e...

Xhaferi i jep afat Ivanov’it 10 ditë

Kryetari i ri Kuvendit Talat Xhaferi për televizionin shtetnor kroat HRT, ka thanë se ai asht kryetari i vetëm legjitim i Kuvendit dhe i...

Ivanov i kerkon Amerikës ndihmë me i tejkalue pengesat për dhanien...

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, sot në takimin me Hoyt Yee, Zavendës-ndihmës i sekretarit shtetnor për çashtje europiane dhe euroaziatike të SHBA've,...

Qe çfarë dridhje politike po pregaditen në Maqedoni?!

Presidenti maqedon, Gjorgje Ivanov, aaht tue pregaditë terrenin për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme dhe arrestimin e “puçistëve” në krye me liderin e LSDSM,...