Tema: kanceri

Zbulohen metoda të reja për trajtimin e kancerit

Ilaçet e para që kane me i ndalue qelizat kancerogjene me u ba rezistente ndaj trajtimit munden me qenë të disponueshme përgjatë dekadës së...

Shejat e para të kancerit të mushknive

Kanceri i mushknive asht nji nga llojet ma të përhapuna të kancerit që prek rreth 402.326 amerikanë. Ky lloj kanceri ka norma shumë të...

Izraeli zbulon medikamentin për kancerin, qe kur ka me qenë i...

Nji zbulim mjekësor nga Izraeli mundet me shnosh në mënyrë efektive kancerin, smundjen vdekjeprumëse që vret çdo vit miliona njerëz në mbanë botën. Nji...

A shkakton kancer në tru telefoni? Studimi i fundit asht befasues

Shpesh herë asht thanë që telefoni mundet me qenë nji nga shkaktarët e kancerit për shkak të valëve rrezatuese. Megjithatë, shkencëtarët kanë realizue studime...

Po i bani dam vetes, këto pije jau rritin shanset m’u...

Studiuesit e Universitetit të Harvard kanë arritë në përfundimin se konsumimi i nji pije energjike apo me sheqer, rrit në 31% shanset me vdekë...

Shkencëtarët shpërbajnë kancerin, shpresat janë të mëdhaja

Shkencëtarët kanë çmontue pjesët e kancerit dhe kanë gjetë pikat e tija të dobëta, Ky asht nji nga studimet ma të mëdhaja të këtij...

Këto sheja munden me zbulue që në trupin tuej zhvillohet kanceri!

Kanceri asht smundje shumë e randë. Madje, edhe format e zbulimit, të cilat konsiderohen ndër ma të mirat, si p.sh. testet dhe kontrollet rutinë nuk...

I pshtoi kancerit: Historia prekëse e vogëlushes Molly

Historia e vogëlushes Molly Hughes asht e trishtueme. Kur ishte vetëm 5 vjeç e gjysë ajo u diagnostifikue me kancer. Nji lajm i hidhun për...

Shkencëtarë gjermanë zbulojnë substancën që vret qelizat e kancerit

Studiuesit kanë zbulue në sipërfaqen e limfomave nji kompleks proteinash që damton qelizat kanceroze. Përdorimi i saktë i mekanizmit në sipërfaqen e qelizave të...

Trajtimi i kancerit, rritja e jetëgjatësisë përmes teknikave të avancueme

Dr. Ledio Bregu, Onkolog Radioterapeut Sot, në saj të teknikave të avancuara të radioterapisë, kirurgjisë dhe zbulimit të mjekimeve të reja në kimioterapi, është bërë...