Tema: Kina

Brukseli ja “lshon” rrugën Pekinit me avancue n’Ballkan

Vendimi i Bashkimit Europian për të shtyrë bisedimet për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk mund të merrej në një kohë më...

Kina vs. Amerikes – Nji tjeter ‘Lufte e Ftofte’

Si duhet të menaxhohet rivaliteti në rritje midis Amerikës dhe Kinës Mosmarrëveshjet ndërmjet Kinës dhe Amerikës nuk lidhen vetëm me luftën tregtare. Ato kanë mosmarrëveshje...

Pompeo: Kina paraqet rrezik për sigurinë kombëtare të SHBA

  Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha se Kina paraqet rrezik të vërtetë për sigurinë kombëtare të SHBA. Ai shfaqi besimin se shumë kompani amerikane...

Bota që po don Kina me krijue

Frederick Kempe Udhëheqësit e Bashkimit Europian, morën pjesë javën e shkuar në Bruksel në një samit me një Kinë, të cilën kohët e fundit e ka quajtur një “rivale sistematike”, dhe me Shtetet e Bashkuara që po i afrohen përballjes përfundimtare...

Nata kur SHBA bombardoi nji ambasadë kineze (foto)

Nga Kevin Ponniah dhe Lazara Marinkovic, BBC Po afrohej mesnata dhe Vlada, një inxhinier serb, po nxitonte drejt apartamentit të tij në Beograd. Ai kishte...

A u bombardue ambasada kineze qëllimisht? Qe çka shkruen BBC (foto)

20 vjet ma parë, në kulmin e fushatës së bombardimve të NATO's në Jugosllavi, të cilat kishin për qëllim me i ndalë krimet serbe...

Putin: Rusia nuk pajtojet me perpjekjet e Perendimit me imponue vlerat...

Presidenti i Rusise, Vladimir Putin, deklaroi para vizites ne Beijing te Kines, se disa shtete Perendimore kerkojne lidership global dhe ekskluziv, tue dasht me...

A po hyn Kina n’Europe!

Christoph Hasselbach   Presidenti kinez Xi Jinping do të preferonte të fliste një nga një me secilën nga qeveritë europiane. Kështu do të nxirrte përfitime më...

Dacic tregon zgjidhjet e ofrueme për marrëveshjen me Kosovën: Nëse Kosova...

Ka shumë oferta për zgjidhje në tavolinë dhe njana prej tyne që e di unë asht demarkacioni dhe tri të tjera, thotë ministri i...
seselj

Seselj e tepron me këtë deklaratë lidhun me Kosovën

Vojislav Seselj ka reague mbas miratimit të Platformës së Kosovës për dialog me Serbinë. Lideri i radikalëve serbë Vojislav Seselj ka reague mbas miratimit të...