Tema: krimea

Pompeo deklarohet për Iranin nga Rusia. Po çka po lypë atje?

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo thote se SHBA’te nuk done lufte me Iranin, ne kohen kur jane rrite tensionet midis dy shteteve.  Gjate deklarimit...

Vucic tregon pse Serbia s’mundet me njoftë Krimenë si pjesë të...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic, ka deklarue për televizionin rus “Rossiya 24” se Beogradi ende nuk mundet me njoftë Krimean si territor të Rusisë...

Zyrtari i NATO’s: S’mundet m’u krahasue Kosova me Krimenë

Zyrtari i naltë i NATO's, i ngarkuem për Ballkanin Perëndimor dhe Rusinë, Robert Pszczel‏, ka thanë se qëndrimi i NATO's lidhun me çashtjen e...

Vucic: Qe pse nuk e kemi njoftë Krimenë si pjesë të...

Në nji intervistë për gazetën franceze “Le Monde", presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic, ka spjegue arsyet pse Beogradi ende nuk e ka njoftë Krimenë...
putini-ura

Putini, si shofer kamioni, inauguron uren qe e lidhe Mosken me...

Vladimir Putin e ka inaugurue uren e re mes Rusise dhe Krimese, e cila e lidhe edhe ma shume kete siujdhese me Mosken, mbas...

Ukraina kërcënon Kusturica’n për vizitën e tij në Krime

Ukraina kërcënoi se ka me ndjekë penalisht dhe ndalojë regjisorin e famshëm serb, Emir Kusturica, të hyjë në territorin e saj, mbasi ai vizitoi Krimenë...

Putin viziton Krimenë, proteston Ukraina!

Ukraina ka dënue sot vizitën e Presidentit rus Vladimir Putin në gadishullin e Krimesë, tue e quejt atë si nji shkelje të sovranitetit të...

Ushtria ruse stërvitje masive, trondit Krimenë

Moska ka dhanë nji shfaqje të madhe të fuqisë ushtarake në Krime, gati dy vjet mbasi Rusia aneksoi territorin, thotë “CNN”, tue iu referue...
natoo

NATO dhe Rusia takohen për herë të parë mbas 2 viteve!

Qe kur Rusia vendosi që të aneksojë Gadishullin e Krimesë, zyrtarët e Atlantikut të Veriut dhe diplomat rusë do të takohen gjatë javëve në...