Tema: kurz

Thaçi me fjalë të mëdha për Kancelarin austriak Kurz (foto)

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë qëndrimit në Austri ka zhvillue nji takim me Kancelarin austriak Sebastian Kurz. Ai ka thanë se Ballkani Perëndimor kanë...

Kjo asht deklarata e ‘madhe’ e Thaçit mbas takimit me Kurz

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi sot ka zhvillue nji takim me Kancelarin e Austrisë, Sebastian Kurz. Mbas takimit Presidenti i vendit e ka vlerësue takimin...

Edhe Rama takon Kurz në Austri

Të mërkurën Kryeministri shqiptar Edi Rama ka me u takue me Kancelarin austriak Sebastian Kurz në Vjenë, informojnë mediat vjeneze. Pjesë e bisedimeve ka me...

Thaçin e pret sot Kancelari austriak Kurz

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka me u pritë në nji takim zyrtar nga kancelari austriak, Sebastian Kurz. Simbas agjendës së Presidentit, ai sot...

Presidenti Thaçi takon kancelarin Kurz

Mbas vizitës në Berlin, kur ishte pritë në takim nga kancelarja, Angela Merkel, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nesër do të pritet në nji...

Kancelari austriak e jep lajmin e mirë për dy vendet e...

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, asht shpreh pro hapjes së negociatave me Shqipninë dhe Maqedoninë. “Nëse duam të shmangim konflikte në Ballkanin Perëndimor dhe të...

Ekstremi i djathtë pranon ftesën e Kurz për koalicion qeverisës

Partia e ekstremit të djathtë , (FPO) ka pranue ftesën me i nisë negociatat për formimin e nji koalicioni qeverisës me Partinë Popullore të...

Kurz e ka ‘goditë’ fort me këtë deklaratë Erdoganin

Austria konsiderohet si vendi ma kritik ndaj Turqisë në BE. Edhe deklaratat e fundit e Ministrit të Jashtëm austriak, Sebastian Kurz, janë të tilla. Presidenti turk,...

Kurz e Zanieri, kështu e denuen dhunën ndaj deputetëve në Maqedoni

Ministri austriak i Punëve të Jashtme Sebastian Kurz, i cili asht kryesues aktual me OSBE'n, dhe Sekretari i përgjithshëm i OSBE's Lamberto Zanieri, publikuen...

Kurz në Serbi: Marrëveshjet e arrituna në Bruksel duhen me u...

Minisri i Jashtëm i Austrisë, Sebastian Kurz ka qëndrue sot në nji vizitë zyrtare në Serbi. Ai së bashku me kryeminsirin serb, Aleksandar Vucic janë...