Tema: lodhja

Puna jashtë orarit, qe çka i shkakton trupit tuej

Arsyeja përse jeni të lodhun e të stresuem mundet me u lidh me faktin se punoni jashtë orarit. Nji studim i ri nga Universiteti i...

Praktikoni edhe ju, këto ushtrime munden m’u ba edhe në zyre...

Keni ndigjue për smundjet profesionale? Epo, duhet me lexue ma shumë me qëllim që mos te smureni gjatë punës tuej. Por ka edhe disa profilaksi të...

Qe shkaqet që mshefen mbas gjendjes së plogësht dhe lodhjes

Ju mundeni me mendue se shpesh ndjesia e lodhjes vjen nga nji ditë shumë e nxanë, por arsyeja e vërtetë që të ndiheni të...

Vueni nga pagjumësia? Ky veprim ka me ju pshtue (video)

Krejtve na ndodh që mos me na nxanë gjumi dhe pse shtrihemi n'krevet. Rrotullohemi aty dhe stresohemi se të nesërmen kemi m’u çu herët me...

Këto janë arsyet pse zgjoheni të lodhun në mëngjes

Nji ditë e mirë nuk duket që në mëngjes, por që në momentin që shtrihemi për me fjet. Cilësia e gjumit ndikon në produktivitetin dhe...

Sindroma e lodhjes kronike, shkaqet dhe faktorët e rrezikut

Çka asht saktësisht sindroma e lodhjes kronike? Qysh sugjeron edhe emni, asht nji smundje rraskapitëse: Njerëzit me lodhje kronike vuejnë nga nji ndjesi e paspjegueshme dhe ekstreme e...
video

Tutë te Reali, çka po ndodh me Ronaldon? (video)

Real Madrid sot ka zhvillue nji seancë të hapun stërvitore, ku kanë marrë pjesë mbi 6000 mijë tifozë. Por, ai që brengosi tifozët dhe stafin...

Qe çka duhet me ba për me qenë sa ma energjik...

Shumica e njerëzve ndjehen të lodhurn kur çohen herët në mëngjes për me shkue n'punë. Mungesa e energjisë për shkak se nuk kemi kry...
bananet

Këto janë ushqimet qe ju bajnë dembel!

Ushqimet e ambla Krejt ushqimet me sheqer, përfshi tortat, biskotat etj., lirojnë insulinë në trup, që e liron triptofanin amino acid në tru. Për këtë arsye...