Tema: Maqedonia

Prej sot fillon zyrtarisht zbatimi i emnit të ri të Maqedonisë

Maqedonia prej sot ka em fillue zyrtarisht zbatimin e emnit, Republika e Maqedonisë së Veriut. Zadhanësi i qeverisë së Maqedonisë, Mile Boshnjakovski, tha se zbatimi...

Patentë shoferat: Vjen ky lajm i madh Kosovë-Maqedoni

Sot asht nënshkrue marrëveshje për njohjen recirpoke të patentë shoferëve ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë. Ministri kosovar i Punëve të Mbrendshme, Ekrem Mustafa, u shpreh se...
flamuri europian

Reagimi i BE mbas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës

Mbas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës nga Kuvendi i Greqisë, mesazhe urimi kanë dërgue edhe nga liderët e Bashkimit Europian. Siç shkruenn Alsat, Kryetari i...

Koha që nji shqiptar me qenë kryetar i Maqedonisë

Lideri i partisë opozitare Aleanca për shqiptarët Ziadin Sela ka deklarue sot se mendon se asht koha që Maqedonia me pasë nji kryetar shiqptar. “Aleanca...

Fashistët maqedonas kundër shqiptarëve

Sashe Ivanovski Gjysma e maqedonasve janë fashistë të pastër dhe të Sheshelit. Gjysma e këtyre e pranojnë hapur dhe gjysma e fshehin me llojlloj...

Shperthen dhuna n’Greqi kundër marrëveshjes me Maqedoninë (video)

Me mija protestues kanë dalë në rrugët e Greqise kundër marrëveshjes me Maqedoninë për çashtjen e emnit. Protesta pati incidente të shumta, dhe protestuesit gjujten...

Miratimi i riemnimit të Maqedonisë, May ja len meritat Zaev’it

"Vota pozitive për Marrëveshjen e Prespës asht moment historik për Maqedoninë. Urime për Parlamentin maqedon dhe për Qeverinë e kryeministrit Zoran Zaev", ka shkrue...

Veseli mbas votimit në Maqedoni: Votë historike

Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, ka reague mbas votimit në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimet Kushtetuese për emnin. Statusi i Veselit: Urimet më të...

Maqedonia zyrtarisht e ndrron emnin, prej sot ka me u quejt...

Me 81 vota “për” asht votue Ligji Kushtetues për zbatimin e amendamenteve. me këtë votim, zyrtarisht mbaron procesi për ndryshimet kushtetuese. Me këto ndryshme, Maqedonia...

Brnabic vazhdon aventurat, qe çka i kërkon edhe Maqedonisë!

Kryeministrja serbe Ana Brnabic, ka vazhdue me politikën e shtetit serb kundër shtetësisë së Kosovës, sidomos në çashtjen e njohjeve. Tash kryeministrja Brnabic i dërgoi...