Tema: mjeket

Serbia njeh me ligj ryshfetin: Qe sa ju lejohet mjekëve

Qeveria e Serbisë ka miratue Ligjin e ri të Kujdesit Shëndetësor, me anë të të cilit ka legjitimue ryshfetin që mjekët marrin nga pacientët...

Identifikohen dy mjekët e spitalit privat “Bahceci”, të arrestuem për trafikim...

Dy doktorëve të spitalit privat “Bahceci”, Murat Ozel dhe Trina Nushi-Jahjaga, si dhe nji mjeku tjetër me inicialet L.P., iu asht caktue masa e...

Mbyllen hetimet, dy mjekë përgjegjës për vdekjen e Astorit

Nji vit nga vdekja e kapitenit të Fiorentinës, Davide Astori, prokuroria e Firences ka mbyllë hetimet që shohin të përfshimë dhe akuzuem dy mjekë...

Paralajmërimi i mjekëve për çikat: Hiqni dorë nga rivirgjënimi, qe çka...

Mjekët kanë paralajmërue çikat që duen me ba ndërhymje kirurgjikale për me u "rivirgjënue". Nji numër i madh ekspertësh e kanë studiue këtë procedurë,...

Metoda efikase e mjekëve britanikë për trajtimin e autizmit

Mjekët britanikë e kanë gjetë metodën e parë ma efikase për trajtimin e autizmit, me anë të së cilës fëmitë kanë shfaqë përmirësime të...

Çdo ditë largohet nga nji mjek prej Kosove!

Kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë të Kosovës, Blerim Syla, tha se mueji Kallnor do t’i gjejë mjekët me revoltë të përgjithshme. “Na vjen keq...

Substanca që po “vret” lojtarët, 3 futbollistë tërhiqen nga futbolli…

Mjekët bahen çashtje në vete në futboll, tue iu “prishë” punë të paktën tre futbollistëve në Qipro deri tash. FIFPRO ka kërkue nji investigim...

Mjekët flasin për gjendjen e punëtorëve te lënduem te Bechtel-Enka’s

Sot gjatë ditës janë lëndue disa punëtorë të Bechtel-Enkas si pasojë e kolapsit të vinçit. Shefi i shërbimit te emergjencës, Sefedin Fazliu, ka thanë se...

Veseli ka nji lajm të mirë për stafin shëndetësor

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, së bashku me ministrin e Shëndetësisë, Uran Isamili, kanë takue drejtuesit e Sindikatës së Shëndetësisë. Veseli ka ba të ditun...

Lajm i mirë për mjekët, kaq pritet me ju rritë rrogat...

Në Projektligjin për rroga, si pjesë e pakos legjislative të reformës në Administratën Publike, përfshihen edhe mantelbardhët. Asht Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës,...