Tema: Mogherini

Diplomoi me temën ‘Politika dhe Islami’: Këto janë 6 fakte që...

Shefja për politikë të jashtme të BE, Federica Mogherini, asht nga diplomatët ma të mdhej sot në botë dhe në nji moshë të re....

Fajon: Kam besim të madh te Mogherini për dialogun Kosovë-Serbi

Deputetja e Parlamentit Europian, Tanja Fajon, ka vlerësue fjalimin e shefes së diplomacisë së BE, Federica Mogherini, në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për...

Shpend Ahmeti komenton deklaratat e Haradinajt kundër Mogherini’t, qe çka thotë

Bashkëkryesuesi i dialogut, Shpend Ahmeti, ka folë mbas takimit me Drejtorin e Përgjithshëm për Çashtje Politike në Ministrinë e Britanisë së Madher, Richar Moore,...

Haradinaj sërish i “ashpër” me Mogherini’n

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, iu ka kundërpërgjigjë sot Përfaqësueses për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini. Mogherini mbramë ka kërkue heqjen e taksës ndaj mallnave...

Lajmërohet Mogherini, tregon se kur ka me vazhdue dialogu

Përfaqësuesja e naltë e Bashkimit Europian, Federica Mogherini, i ka ba thirrje edhe njiherë Kosovës me pezullue taksën e vendosun ndaj produkteve serbe. Simbas Mogherinit,...
Fatmir Limaj

Limaj nga Brukseli: Nuk ishte takim i msheft, ishte i zakonshëm

Bashkëkryesuesit e Ekipit negociator, Shpend Ahmeti e Fatmir Limaj, kanë vazhdue takimin e rregullt sot në Bruksel me përfaqësues të Bashkimit Europian. Në nji prononcim...

Limaj e Ahmeti në Bruksel, kanë me u takue me Mogherini’n

Dy bashkëkryesuesit e Ekipit Negociator për dialogun me Serbinë, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, janë nisë dje drejt Brukselit ku priten me u takue...

Mogherini jep këtë deklaratë për dialogun Kosovë-Serbi

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, ka deklarue se pamvarësisht të gjitha vështirësive, dialogu mes Prishtinës e Beogradit ka pasë përparim. Në nji intervistë për...

Presidenti slloven ia ban me dije nji gja Mogherini’t lidhun me...

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, dhe shefja e Diplomacisë Europiane, Frederica Mogherini, janë pajtue se trajtimi i çashtjes së Kosovës duhet gjithashtu me lejue...

Mogherini, e gatshme me ndejt mbyllun 3 muej me Thaçin e...

Përfaqësuesja e Naltë e Bashkimit Europian për politikë të Jashtme, Federika Mogherini, ka thanë sot se asht e pamundun me vazhdue dialogu Kosovë-Serbi. Mogherini ka...