Tema: negociatat

Lugina me sy nga negocitat Kosovë-Serbi

Shqiptarët e Luginës së Preshevës e kanë ndjek zhvillimin e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë. Tue prit nëse ka me u folë për...

Palmer: SHBA s’e përcakton shtrimjen e negociatave Kosovë-Serbi

Zavendës-ndihmës Sekretari amerikan i shtetit për Europën dhe Euro-Azinë, Matthew Palmer, derisa po qëndron në Shkup për me përshëndetë marrëveshjen e emnit me Greqinë,...

E vulos Hahn për Shqipninë: S’ka asnji kusht të ri për...

Komisioneri Johanes Hahn ka hedh poshtë akuzat e opozitës së BE ka vendos kushte shtesë për Shqipninë për hapjen e negociatave. Gjatë nji konference për media...

Kancelari austriak e jep lajmin e mirë për dy vendet e...

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, asht shpreh pro hapjes së negociatave me Shqipninë dhe Maqedoninë. “Nëse duam të shmangim konflikte në Ballkanin Perëndimor dhe të...

Rama për Euronews: Negociatat janë jetë a vdekje për Shqipninë

Hapjen e negociatave për Shqipninë në muejin Qershor, Kryeministri Edi Rama e konsideron jetë a vdekje. Kështu asht shpreh në nji intervistë për Euronews kreu...

Rama ja kujton BE’s rrezikun rus, kjo asht lutja e tij!

Kryeministri i Shqipnisë Edi Rama ka dhanë nji intervistë për Financial Times. Tue fol nga Brukseli, Rama tha se Shqipnia ka ba atë që i...

LDK e VV në negociata për koalicion, ky asht kandidati për...

LDK e Vetëvendosja janë në nji takim, ku po diskutohet për mundësinë e lidhjes së nji koalicioni. Ndonëse afati për koalicione formale ka kalue, ata...

Mogherini: Qe kur asht i gatshëm BE me i hapë negociatat...

Përfaqësuesja e naltë e BE's për punë të jashtme dhe politika të sigurisë si dhe zavendëspresidentja e Komisionit Europian, Federica Mogherini ka deklarue nga...

Shqipninë e pret me 9 Nandor nji lajm historik!

Komisioni Europian ka me miratue me 9 Nandor 2016 vendimin historik për hapjen e negociatave me Shqipninë për anëtarësimin në Bashkimin Europian. Lajmi konfirmohet për...