Tema: nobeli per paqe

16 vjeçarja suedeze nominohet për çmimin Nobel për Paqe

Greta Thunberg, themeluese e lëvizjes “Youth Strike for Climate”, asht nominue për çmimin Nobel për Paqe, vetëm nji ditë para akcionit ma të madh...

Gjinekologu dhe mbijetuesja e dhunës seksuale – laureatë të Nobelit për...

Denis Mukwege, gjinekologu që trajton viktimat e dhunës seksuale në Republikën Demokratike të Kongos, dhe Nadia Murad, nji aktiviste e të drejtave të njeriut...

37 vjet ma parë Nana Terezë u nderue me Çmimin Nobel...

37 vjet ma parë, në 17 Tetorin e vitit 1979, bamirësja e njohun me origjinë shqiptare, Nanë Tereza, u nderue me Çmimin Nobel për...

Sot shpallet fituesi i Nobelit për Paqe, këta janë kandidatët

Diplomatët, të cilët kanë negociue marrëveshjen bërthamore të Iranit, aktvistja ruse për të drejtat e migrantëve dhe grueja Yazidi që asht mbajtë si skllave nga...

Greqi, gjyshja ushqeu fëmiun sirian, kandidate për Nobelin e paqes

Emilia Kamvisi asht nji e moshueme greke nga ishulli i Lesbo, e cila asht nji nga kandidatet për çmimin Nobel të paqes për vitin 2016. Zoja...