Tema: pune

Gjermania ka nevojë për 1 milionë punëtorë: Kërkohet veç arsimi i...

Gjermania gjatë tremujorit të parë të këtij viti, ka pasë 1.38 milion vende të lira punë, afër 200.000 ma shumë se në të njajtën...

DW: Kjo asht mënyra se si kosovarët munden me shkue për...

Kosovarët tashma kanë mundësi me shkue në Gjermani për punë që nga viti i ardhshëm. Shkrimi në DW: Punë në Gjermani? Me ligjin për fuqinë punëtore...

Lajm i mirë për shqiptarët, Gjermania hap qinda e mija vende...

Gjermania ka mbërri nji nivel rekord punësimi të europiano-lindorëve. Në 50 për qind të vendeve të punës të krijueme në këtë vend punësohen të huej,...

Gjermania kërkon punëtorë në Kosovë dhe Shqipni në sektorin e shëndetësisë

Ministri i Shëndetësisë Spahn dhe kolegët e tij kritikojnë procedurën e stërzgjatun për viza pune në Kosovë dhe Shqipni. Ata paralajmërojnë ndryshime. Ministri gjerman i...

Gjermania kërkon punëtorë nga Kosova dhe Shqipnia, qe profesioni i preferuem

Për shkak të mungesës së stafit të infermierisë, shoqata gjermane Bäderverband ka fillue rekrutimin e punoëtorëve të ri nga Kosova dhe Shqipnia. Kjo shoqatë...

Ambasada gjermane e jep lajmin se kur kanë me i marrë...

Ambasada gjermane në Prishtinë ka tregue se kohët e pritjeve për viza janë të pashmangshme edhe pse kanë rrit kapacitetin e saj të punëtorëve. Terminet...
Qeveria e Kosovës

LDK e ‘godet’ Haradinajn: Qeveria po drejtohet me logjikën e odave!

Lidhja Demokratike e Kosovës ka adresue shumë vërejtje në adresë të Qeverisë që drejtohet nga Ramush Haradinaj në tremujorin e konstituimit të saj. LDK, përveç...

Mbi 1 milion vende të lira pune në Gjermani

Në Gjermani ka sot mbi 1 milion vende të lira pune dhe rreth 3 milionë vetë që kërkojnë punë. Si asht e mundun kjo...

E pabesueshme, çka ban grueja kur burri shkon në punë (video)

Video që keni me pa ma poshtë asht me të vërtetë epike. A e dini se çka ban nji grue kur burri i saj shkon në punë,...

Lajm i mirë, Gjermania edhe në vitin 2017 ka me dhanë...

Shkuemja e shumë shqiptarëve në Gjermani ka fillue në fillim të viteve 90. Ndërsa, gjatë luftës së Kosovës asht shtue dukshëm numri i shqiptarëve të strehuem...