Tema: Radovan Karadžić

Kriminelit Karadžić i konfirmohet denimi me burg të përjetshëm

Gjykata për Krime e Kombeve të Bashkueme në Hagë ka refuzue apelin e fundit të ish-liderit të serbëve të Bosnjës, Radovan Karadzic, tue thanë...

E shkuara ballkanike jeton

Christian Schwarz-Schilling   Vendimi përfundimtar i Tribunalit të Hagës për krime lufte e shpalli përfundimisht fajtor udhëheqësin e serbëve Radovan Karaxhiq për krime të njerëzimit në...

Reagimi shokant i Karadzic mbas vendimit të Hagës

Gjykata Ndërkombëtare e Hagës dënoi dje me burgim të përjetshëm, Radovan Karadzic, i cili u shpall fajtor për krimet dhe gjenocidin e kryem kundër...

Veseli: Denimi i Karadzic’it konfirmon se Serbia ishte agresori në luftat...

Radovan Karadzic mori sot dënim me burgim të përjetshëm për krimet e bame gjatë luftës së përgjakshme në Bosnje dhe Hercegovinë në vitet 1992-1995. Ndaj...

Karadžić denohet me burgim të përjetshëm

Gjykata e OKB's ka dhanë vendimin final për Radovan Karadzic'in. Kjo Gjykatë e ka dënue me burgim të përjetshëm Radovan Karadzicin, ish-kreun serb që bani...

I dënuem për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit, Karadzic apelon dënimin

Ish-lideri i serbëve të Bosnjës, Radovan Karadzic ka apelue ndaj vendimit të Gjykatës së Hagës që e dënon atë me 40 vjet burg për...
florence hartmann

Avokati i ish-zadhanëses se Tribunalit të Hagës: Ajo po mbahet e...

Ish-zyrtarja e Tribunalit të Hagës për Krime Lufte, Florence Hartmann, asht tue u mbajt në izolim, me drita dheze gjatë tane kohës, ka thanë...

Për Rusinë vendimi për Karadžić asht i politizuem

Rusia e ka përshkrue dënimin për gjenocid të ish-liderit serb të Bosnjës, Radovan Karadžić, si të politizuem.   Matutje, zavendësministri i jashtëm i Rusisë, Gennadiy Gatilov,...
video

40 vjet burg për kriminelin Radovan Karadzic

Nëse deri dje për shkak të terminologjive juridike, nuk kemi pasë mundësi me e quejt kriminelë, nga sot edhe zyrtarisht Radovan Karadžić e mban...

Denimi i Radovan Karadžić, lajm kryesor në mediat botnore

Mediat botnore kane raportue lidhun me gjykimin e njanit nga të akuzuemit kryesor për masakrat në Bosnje e Hercegovinë, Radovan Karadžić. BBC ia ka kushtue...