Tema: ramazani

Imazhe prej havaje në Mekë, ku besimtarët myslimanë kryejnë ritet fetare...

Qyteti i shejt i myslimanëve asht mbushë me pelegrinë nga e gjithë bota në prag të festës së Bajramit, edhe përkundër masave të rrepta...

Edhe në Vjenë shtrohet iftar në rrugë, kqyreni çka bahet atje...

Mueji i Ramazanit dhe ngjinimi janë pjesë e jetës kulturore në Vjenë. Muaji i ngjinimit nuk përjetohet vetëm shpirtnisht, por gjithashtu nënkupton edhe socializmin dhe...

Në këtë qytet ngjinohet deri në 23 orë (foto)

Mvarësisht se ku jetojnë myslimanët nëpër botë, orari i ngjinimit ndryshon. Në nji qytezë të Argjentinës ngjinohet 10 orë e 15 minuta, kurse në nji...
Shefqet Krasniqi

Shefqet Krasniqi: Për myslimanët po ka standarde të dyfishta, nëse dikush...

Shefqet Krasniqi ishte i ftuem ne emisionin "Java n'Rrokum" ne Televizionin Rrokum. Tue fole per shamine e ngjinimin, ai ka komentue edhe kerkesen e koheve...

“Kisha e myslimanëve” – Rrëfimi interesant, kur me kambanat e kishës...

Ne Xhamine ne katundin Baran te Klines, ezani nuk thirrej ne kohen e luftes se fundit ne Kosove. Gjate muejit te Ramazanit, myslimanet e katundeve...

Çiljeta mbulohet për Ramazan (foto)

Çiljeta ka zbulue se asht nji besimtare myslimane mjaft e devotshme. Ajo ka publikue nji video në “Insta Story” ku duket e mbulueme me...

Urimi i veçantë i kryeministrit kanadez për Ramazanin, e nis me...

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau, ka ba nji paraqitje ku ka urue myslimanët ne Kanada dhe ne krejt boten per fillimin e muejit te...

Ky asht kalendari i ngjnimit (foto/vaktia)

Bashkësia Islame e Kosovës ka publikue versionin zyrtar të vaktisë së Ramazanit për regjionin e Kosovës.

Shkencëtari, fitues i Nobel’it: Kështu e pastron trupin ngjinimi i Ramazanit

Fituesi i Nobelit, japonezi Joshinori Ohsumi, tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë Ramazanit. Shkencëtari japonez Joshinori Ohsumi, ka zbulue programin...

Pse ndryshon data e fillimit të Ramazanit?

Sot në Kosovë ka fillue mueji i Ramazanit, ose mueji ku besimtarët myslimanë nga lindja e deri në perendim të diellit hekin dorë nga...