Tema: serb

Qe çka shkruen Blici serb për krijimin e ushtrisë!

Edhe mediat serbe janë pajtue me realitetin se transformimi i Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri ka me u ba sot. Siç shkruen...
kamionet dogana

Ekonomisti serb alarmon Serbinë për pasojat e taksës se Kosovës

Nji ekonomist serb ka paralajmërue për pasojat për ekonominë e Serbisë nga taksa e vendosun nga ana e Kosovës. Kryetari i Shoqatës serbe të Ekonomistëve,...

BE reagon ashpër mbas taksës ndaj produkteve serbe dhe boshnjake

Zadhanësja e Bashkimit Europian (BE) Maja Kocijancic ka kërkue sqarime të menjihershme nga Qeveria e Kosovës  në lidhje me vendimin e papritun të së...

Për çka ju ankue shefi i ushtrisë serbe komandantit te KFOR’it?

Komandanti i KFOR'it, Salvatore Couci asht takue sot në Beograd me shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosuna serbe, Milan Mojsilovic. Komandanti i...

Ambasadori serb: Marrëdhaniet me Tiranën, në nivel shumë të naltë

Mirolub Zaric, ambasadori i Serbisë në Tiranë i pranishëm në konferencën e organizueme në Tiranë nga ATSH, me temë “Serbët dhe Shqiptarët – Në...

Analisti serb: Serbia e ka të qartë se Kosova nuk asht...

Profesori i Shkencave Politike, Dragan Simeunovic ka thanë se asht e qartë se Serbia ka heq dorë nga ideja se Kosova asht krahinë autonome...

Qe çka thotë ky analist serb për Putinin, kush mundet me...

Nuk mundet me u kuptue se cila  kishte me qenë zgjidhja e pranueshme për Serbinë, por se qartas shihet se gjithçka po shkon në...

Pacolli për Danasin serb: Asnji shtet s’e ka tërheqë njohjen e...

Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli i ka cilësue si të padobishme përpjekjet e shtetit serb për uljen e numrit të vendeve të cilat e...

E zbulon Ministri: 40 pjesëtarë serbë kanë kërkue largim nga FSK

Ministri i Forcës dhe Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha ka thanë se kërkesat e pjesëtarëve serbë për largim nga FSK, janë si pasojë e...

Rrëfimi i pjesëtarit serb: Qe qysh u detyrova me braktisë FSK’n!

Rreth 20 pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës nga komunitetit serb kanë paraqit në mënyrë kolektive kërkesat për me braktisë FSK'n. Që të gjithë, janë...