Tema: shba

10 trajnimet e çmenduna ushtarake që ushtarët patjetër duhen me i...

Nga anija multi-milion dollarësh me trajnime të mshefta ushtarake mbrenda, me ritualet e nevojshme m’u ba anëtar i elitës në Trupat e Stuhisë, patjetër...

SHBA: Kosova nuk përfitoi asgja nga taksa, sjelli vetëm këto dame

Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Europën Juglindore, Mathew Palmer, ka thanë se Kosova nuk ka përfitue asgja nga taksa 100 përqind e vendosun...

Kosnett ka nji porosi: Qe çka asht koha me ba tash

Ambasadori i Shteteve të Bashkueme të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, në 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ka thanë se asht koha me...

Turqia i kundërpërgjigjet SHBA’ve

Turqia thotë se do t’i kundërpërgjigjet të gjitha sanksioneve të mundshme amerikane, për shkak të blemjes nga Rusia të raketave mbrojtëse S-400. Tue mbrojtë këtë...

Palmer tregon se kush ka me vendos se a ka me...

Shtetet e Bashkueme të Amerikës e mbështesin dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të lehtësuem nga Bashkimi Europian, tha në nji intervistë për Radion Europa...

Palmer ka nji premtim të madh për Kosovën

Zavendës-ndihmësi i sekretarit të Shtetit të Amerikës, Matthew Palmer, në 20-vjetorin e Çlirimit të Kosovës, ka kërkue që të arrihet marrëveshja përfundimtare me Serbinë. Zavendës-ndihmësi...

Fjalimi i Veselit para Clinton’it, Albright’it dhe Clark’it

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, tha në ceremoninë qendrore për 20 vjetorin e çlirimit se liria e Kosovës asht meritë e dëshmorëve...
shtepiaebardhe.jpg

Vjen porosia e qartë nga Shtëpia e Bardhë: Qe çka duhen...

Shtëpia e Bardhë iu bani thirrje Kosovës dhe Serbisë me lanë menjanë retorikën ekstremiste dhe me punue për nji marrëveshje që përqendrohet në njohjen...

Fjalimi, i cili çoi në ndërhymje të NATO’s për pshtimin e...

Presidenti i SHBA’ve në përiudhën e luftës në Kosovë, Bill Clinton, para nisjes së bombardimeve kishte mbajtë nji fjalim, me të cilin njoftonte amerikanët...

Akcioni i policisë në Veri – Kjo deklaratë nga SHBA ka...

Ambasadori i SHBA në OKB, Jonathan Cohen, në mbledhjen e sotme theksoi se përvjetori i njizetë i miratimit të Rezolutës 1244 asht nji shej...