Tema: shiu

Permbytjet ju marrin jetën 23 personave në Virginia të SHBA’ve

Ka shkue në 23 numri i të vdekunve si pasojë e përmbytjeve në shtetin e Virginia's Perëndimore të SHBA've. Zyrtarët e Sigurisë Kombëtare dhe Menaxhimit...

Tirana si Venecia, qe për çka!

Me rikthimin e reshjeve të shiut në vend janë rikthye edhe përmbytjet e shumta në Shqipni. Kryeqyteti i Shqipnisë, Tirana asht shndërruer si Venecia, ku...

Perveç Gjermanisë shiu e merr edhe Francen

Vërshime të mëdha, ma të mëdhatë mbrenda nji shekulli, kanë ndodh dje e mbramë nepër krejt Francën. Lumi Sena ka dalë nga shtrati, qyteti, qendra...

Gjendje e jashtëzakonshme në Gjermani

Shiu i pandërpremë ka shkaktue vërshime të mëdha në pjesë jugore të Gjermanisë, tue i detyrue autoritetet që me shpallë gjendje të jashtëzakonshme. Në Bavari'në...

Shi i madh n’Gjermani, 3 të vdekun

Tre persona kanë vdek dhe disa janë lendue nga përmbytjet në jugperëndim të Gjermanisë ku natën e kalueme shiu ka ra pandërpre. Simbas llogaritjes së...

Qe çka bajnë për me sjellë shiun në Emiratet e Bashkueme...

Emiratet e Bashkueme Arabe kërkojnë me ndërtue nji mal për të shtue sasinë e reshjeve në vendin e përfshimë nga thatësina. Prej disa dekadash vendi...
shiuuu

Rryma frik vjen edhe prej shiut!

Nji energji diellore bahet e padobishme kur ka shi. Por, Kina asht gjithmonë në hap me teknologjinë. Kina ka krijue nji qeli solare me nji shtresë...
motiii

Rikthehet dimni n’mes pranvere!

Për disa ditë duhet t’i themi lamtumirë pranverës dhe temperaturave të ngrohta. Reshjet e shiut dhe temperaturat e ulëta, do të jenë ato që do...
arabisaudite

Stuhi e pazakontë godet Arabinë Saudite

Në kryeqytetin saudit Riad, rrugët e të cilit janë përmbyt për shkak të stuhive të pazakonshme dhe të randa, sot ekziston nji kaos në...

IHMK: Nesër valë e reshjeve të shiut, malet i pret bora!

Simbas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, nji ciklon i cili pritet të depërtojë mbi vendin tonë ditën e nesërme do të sjellë valë të re...