Tema: Shkenca

4 mistere që shkenca nuk mundet me i spjegue (foto)

Historia asht plot me ngjarje të çuditshme që askush nuk mundet me i spjegue – ky asht nji fakt. Për fat të mirë për...

Shkenca krijon veshkat e para ”in vitro”

Ndërtohen veshkat e para në miniature në çdo detaj tue përfshi rrjetin kompleks të enëve të gjakut që ofron oksigjen dhe landë ushqyese tue...

Simbas shkencëtarëve, kjo asht femna ma e bukur në botë (kujdes,...

Modelja dhe aktorja angleze, Kelly Brook, asht shpall femna ma e bukur në botë nga shkencëtarët e Universiteti të Texasit. Ekspertët e anatomisë së Universitetit...

Zbulim i madh, shkencëtarët zbulojnë strukturën e re te qelizës njerëzore

Shkencëtarë nga Suedia dhe Britania e Madhe kanë zbulue strukturën e re te qelizës njerëzore, qe asht nji lloj kompleksi i proteinave. Në kërkimin e...

Shkencëtarët anglezë ‘zbulojnë’ 7 arsye pse duhet me ba seks sa...

Kuptojeni seksin si nji lloj i ushtrimeve me anë të cilit i bani shërbim trupit tuej dhe krejt organizmit. Shkencëtarët anglezë në “Journal of Epidemiology...
Truni

Cili asht ushqimi ma i mirë për trunin simbas shkencës?

Gjanat e shijshme jo gjithmonë janë të shnetshme dhe anasjelltas. Ky asht edhe rasti i bajameve. Ato përmbajnë shumë vitamina dhe elementë të tjerë që ju...

E thotë shkenca: Nji vo në ditë mban larg smundjet e...

Ka qenë nji reklamë e famshme në vitet 1950, edhe pse ma vonë u ndalue mbasi nuk promovonte dietë të balancueme. Por studiuesit thonë se...

Si përkulej Michael Jackson? Shkenca e jep nji përgjigje! (foto)

Neurokirurgët kanë përshkrue në detaje se si Michael Jackson arriti me realizue përkuljen biomekanikisht të pamundun në videon e kangës së tij, “Smooth Criminal”. Në...

Kujdes! E thotë shkenca, kjo shejë tregon se po afron vdekja!

Të moshuemit që humbasin aftësinë për me nuhatë, kanë ma shumë gjasë me vdekë mbrenda 10 vjeteve të ardhshme. Ky asht rezultati që ka dalë nga...

Feja dhe shkenca: ose… ose…, apo edhe… edhe…

Çapajev Gjokutaj   1. “Oportunist i madh, je bërë – më shkruan një mik fejsbuku dhe shok rinie. S’ma priste mendja që do vinte dita të...