Tema: Shkenca

Feja dhe shkenca: ose… ose…, apo edhe… edhe…

Çapajev Gjokutaj   1. “Oportunist i madh, je bërë – më shkruan një mik fejsbuku dhe shok rinie. S’ma priste mendja që do vinte dita të...

‘Java e Shkencës’, marrin pjesë edhe liderët e vendit

Sot në vend mbahet konferenca kombëtare vjetore ”Java e Shkencës” nën organizimin e Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. Në këtë konferencë kombëtare vjetore të...

Me hangër banane çdo ditë, parandalon atakun kardiak

Studiuesit në Universitetin e Alabamas kanë zbulue se me hangër banane çdo ditë mundet me ndihmue në parandalimin e sulmeve të zemrës. Studimi i tyne,...

E zbulon shkenca, kjo asht mosha kur gratë nuk i rezistojnë...

Ndoshta asht nji moment në martesën e nji femne që ajo ka ma shumë gjasa me ra në krahët e nji tjetri. Shkenca ka studiue...
Truni

Ky asht ushqimi ma i mirë për trunin simbas shkencës

Gjanat e shijshme jo gjithmonë janë të shnetshme dhe anasjelltas. Ky asht edhe rasti i bajameve. Ato përmbajnë shumë vitamina dhe elementë të tjerë që ju...

Studimi i fundit – Shkencëtarët: Qe pse duheni me kqyrë gjoksin...

Shkencëtarët gjermanë pohojnë se shprehia e mashkujve me kqyrë drejt gjoksit të femnave zgjat jetën e tyne dhe i sjell dobi shnetes së tyne,...

Shkenca then kufijtë, gratë në menopauzë kanë me lindë fëmi?

Shkencëtarët po planifikojnë që vitin që vjen ka me qenë hera e parë që gratë në menopauzë kane me lindë fëmi tue përdorë fekondim...

Ky asht hapi i madh i shkencës te embrionet njerëzore

Shkencëtarët kanë arrite për herë të parë që të çlirojnë me sukses embrionet e nji pjese të ADN së gabueme që shkakton smundje vdekjeprumëse...

Shkenca zbulon pse burrat pëlqejnë femnat me të mbasme të mëdha

Që nga foto e Kim Kardashian që theu internetin te kangët hit si “All About That Bass”, të mbasmet e grave po kalojnë nji...

Ky studim për ateistët tash ka me ju çuditë

Njerëzit fetarë janë ma tolerant ndaj mendimeve ndryshe sesa ateistët, simbas hulumtuesve në nji universitet të krishtenë. Simbas studimit me 288 persona në Britani të...