Tema: shkencetari

Parashikimi i Hawking: Te pasunit munden me krijue racën supernjerëzore

Nji përmbledhje e eseve të botueme së fundimi nga shkencëtari Stephen Hawking para vdekjes zbulojnë se ai besonte se njerëzit e pasun munden me...
Joshinori Ohsumi

Nobelisti japonez: Ngjinimi shnosh shumë smundje

Fituesi i Nobelit, japonezi Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë Ramazanit. Shkencëtari japonez, Joshinori Ohsumi, ka zbulue programin e...

Befason ky shkencëtar: Njerëzit kanë me jetue deri 1 mijë vjet

Nji shkencëtar beson se avancimi i teknologjisë së shpejti ka me i lejue njerëzit me kontrollue procesin e plakjes, tue i lejue me jetue...

Alarmon shkencëtari, kallxon prej kujt ka m’u shkatërrue Toka!

Falë ngrohjes globale, të gjithë e dimë se planti ynë asht buzë shkatërrimit. Por shkatërrimi duket ka me qenë aq i keq sa që ka...

Ky asht shkaktari themelor i kancerit

Shkaktari kryesor i kancerit asht zbulue para vitit 1923, ndërsa zbuluesi në vitin 1931 e ka pranue çmimin Nobel për mjekësi. Në vitin 1931, shkencëtari...

Kjo ju befason, çka thotë ky shkencëtar për seksin mbas vitit...

“Mbrenda vitit 2030 nuk kemi me ba ma seks, tue rrezikue egzistencën e qenies njerëzore”. Asht kjo deklarata e studiuesit anglez David Spiegelhalter, docent në...

Shkencëtari 102 vjeçar që nuk doli kurrë në pension

Nji shkencëtar nga Australia, edhe pse ka 102 vjet nuk ka dal ende në pension dhe vazhdon me punue për Universitetin e Australisë. David Goodall...

Kujdes, thartina e naltë e organizmit kallxon për kancer

Shkaktari kryesor i kancerit asht zbulue para vitit 1923, ndërsa zbuluesi në vitin 1931 e ka pranue çmimin Nobel për mjekësi. Në vitin 1931, shkencëtari...

Shkencëtari i famshëm: I kena veç edhe 1000 vjet jetë në...

Fizikanti i njohun Stephen Hawking mendon se nëse nuk gjejmë ndonji planet tjetër, atëhere në tokë i kemi veç edhe 1000 vjet jetë. Hawking tha...

Video: Shkencëtari i njohun botnor vërteton egzistencën e Zotit

Michio Kaku asht i njohun për kontributin e tij intensiv në shkencë, nji nga shkencëtarët ma të njohun dhe të respektuem, ai asht nji fizikant teorik i...