Tema: shkolla

Rrehje e randë mes çikave në shkollën ‘Sami Frashëri’ në Prishtinë...

Dhuna në shkolla vazhdon me qenë prezente në Kosovë. Nji rrehje mes nxanësve asht regjistrue edhe sot në shkollën e mesme “Sami Frashëri”, në...

Gafa e shkollës, publikon videon e nji pornostare (foto)

Nji shkollë e mesme asht kritikue për postimin që bani në Twitterin e saj zyrtar, tue postue nji video të papranueshme. Gjimnazi në Kent...

Mësuesja pushohet nga puna se “veshej si prostitutë”, por reagimi i...

Nji mesuese asht pushue nga pune ne Rusi, me arsyen se veshej si "prostitute", shkruen The Sun. Mirepo, ndaj ketij vendimi kane reague kolegët e...

Kjo shkollë nuk ia vnon veshin SBASHK’ut: Merr këtë vendim për...

Edhe pse MASHT mori vendim m’i zavëndësue orët e humbuna nga greva, SBASHK’u po ban thirrje mos me ndodhë nji gja e tillë. Pamvarësisht...

Krisma me armë në nji shkollë, tetë të vdekun, mes tyne...

Të paktën 5 nxanës kanë vdekë nga krismat me armë në nji shkollë në Sao Paulo, të Brazilit. Simbas televizionit brazilian “Globo”, në mesin e...

SBASHK’u tregon se a mbahet mësimi nesër

Edhe pse u tha se orët e humbuna nga greva kanë me u zavendësue, SBASHK po e kundërshton nji gja të tillë dhe konfirmon...

Zyrtare: Prej sot, ma s’lejohet përdorimi i telefonave nëpër shkolla (dokument)

Ministria e Arsimit të Kosovës ka marrë vendim për ndalimin e përdorimit të telefonit gjatë procesit mësimor nga mësimdhanësit dhe nxanësit në të gjitha...

Në këtë shtet fëmitë kanë me nisë shkollën nga mosha 3...

Fëmitë në Francë do ta nisin shkollën nga mosha 3-vjeçare. Projekt-ligji i ri i dërguem në parlament nga ministri francez i arsimit, Jean-Michel Blanquer,...

Pastërtia në shkolla, lexoni katër këshilla për nxanësit

Nji nga mënyrat që njerëzit smuren asht nëpërmjet mikrobeve. Mikrobet janë gjallesa shumë të vogla për me u pa me sy, të cilat munden me...

Protestojnë mësimdhanësit, kjo asht arsyeja

Sindikata e Bashkueme e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës sot mban protestë me kërkesë - korrigjimin e Ligjit për Paga. Punëtorët e sistemit arsimor kanë me...