Tema: smundjet

A e dini kush asht ushqimi ma i shnetshëm në botë?...

Kikirikat janë nji burim i shkëlqyem me proteina, vitamina, minerale dhe përbamës bimorë. Përfitimet e tyne janë të pafundme, prandaj duheni me i shtue...

Bota po hyn në nji fazë të re, epidemitë e smundjeve...

Bota po hyn në nji fazë të re, ku shpërthimet e mëdhaja të smundjeve vdekjeprumëse si “Ebola” janë “nji normale e re”, paralajmëroi Organizata...

Simptomet e smundjeve të zemrës te moshat e reja

Simbas nji studimi të udhëhequn nga Shkolla e Shëndetit Publik në Yale, çikat e reja të cilat raportojnë simptoma të tilla si vështirësi në...
Stresi

6 smundjet që shkaktohen nga stresi

Stresi mundet me e shkatërrue shnetën. Dhimbjet e kresë bahen ma të shpeshta, keni vështirësi me flejt mirë dhe mundet me ndikue edhe te sistemi...

Dekada e sëmundjeve, depresionit dhe kequshqyemjes për shqiptarët

Monitor     Në dhjetë vitet e fundit, shëndeti i shqiptarëve dhe stili i jetesës është përkeqësuar në drejtim të sëmundjeve jo të transmetueshme. Janë rritur prevalencat...

Smundjet prej të cilave po vdesin kosovarët

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikue Statistikat për “Shkaqet e Vdekjeve në Kosovë" për vitet 2014/2015. Ky publikim u mundësue me punën e...

Ky asht numri i personave të vdekun për nji vit nga...

ASK ka publikue statistikat e Shëndetësisë për vitin që lamë mbas. Në bazë të të njajtave, rezulton se numri i përgjithshëm i të punësuemve në...

Këto janë zakonet e njerëzve që nuk smuhen asnjiherë

Me siguri e njihni nj8 person që ju duket sikur nuk smuhet asnjiherë. Nëse keni mendue najherë çka bajnë këta njerëz për të qenë në...

Nga depresioni te tumori, çka ju tregojnë sytë për shnetën tuej

Ngjyra dhe forma e syve janë tregues te randësishëm te shëndetit te njeriut dhe smundjeve që i kanosen. Njerëzit me sy të kaltër apo jeshilë...

E pabesueshme, por e vërtetë: Sperma i shnosh këto smundje!

Terapia e spermës konsiston në gëlltitjen e spermës së nji mashkulli të shëndetshëm me shumë se dy herë në javë, tue përfitue për shëndetin...