Tema: strategjia

Publikohet Strategjia e Francës për Ballkanin Perëndimor

Ambasada franceze në Maqedoninë Veriore publikoi sot Strategjinë e Ballkanit Perëndimor, miratue me kërkesën e presidentit francez, Emmanuel Macron, me qëllim të afrimit ma...
kandic

Kandic: Strategjia perverse e Serbisë për me bllokue Kosovën

Natasha Kandic, ka fol për mosanëtarësimin e Kosovës në INTERPOL dhe qendrimin e Serbisë lidhun me këtë çashtje. Themeluesja e Fondit për të Drejtën Humanitare...

Lobimi për viza, pa strategji të duhun

Ekspertët e integrimit vlerësojnë se çashtja e liberalizimit të vizave, respektivisht lobimi te shtetet anëtare të Bashkimit Europian, asht lanë anash nga institucionet e...
Qeveria e Kosovës

Miratohet Strategjia për komunikim në procesin e integrimeve

Qeveria e Kosovës ka miratue Draftin e Strategjisë së Komunikimit dhe Informimit në mbështetje të procesit të Integrimeve Europiane të Kosovës për vitet 2018-2021. Ministrja...

Kjo asht strategjia e Serbisë në luftën diplomatike kundër Kosovës

Ndonëse Beogradi zyrtar po zotohet para bashkësisë ndërkombëtare për normalizim të marrëdhanieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, ndryshe po ndodhë në realitet. Diplomacia serbe asht tue...

Bildt: Strategjia e BE’s i jep Kosovës dhe Kroacisë mundësinë e...

Në nji shkrim autorial të botuem sot në portalin e Këshillit të Europës për marrëdhanie ndërkombëtare ecfr.eu, ish-ministri i jashtëm suedez dhe njohjes i...

Gazeta amerikane: Strategjia e re e BE’s e paqartë për integrimin...

Gazeta prestigjoze amerikane 'Washington Post' në nji artikull të botuem sot në versionin online, i ka kushtue nji shkrim Kosovës dhe përfshimjes së saj...

Çka ka pritë Kosova nga strategjia e BE’s, flet Hoxha!

Ministrja e Integrimit Europian, Dhurata Hoxha ka theksue se ata kanë mirëprit ma shumë nga strategjia e zgjanimit të Bashkimit Europian (BE) për vendet...

Haradinaj kritikon BE’n: Caktuen vetëm kushte, jo stacionin e Kosovës (foto)

Strategjia e Zganimit të BE's e publikueme sot duket se nuk i ka pëlqy edhe aq Kryeministrit Ramush Haradinaj. Ai ka ba thirrje që ky...

Miratohet strategjia për anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Komisioni Europian ka miratue në Strasburg “perspektivën e Ballkanin Perëndimor për zgjanim dhe përfshimje të këtij rajoni në Bashkimin Europian”, e cila konfirmoi t'ardhmen...