Tema: studimi

Studimi: Çdo javë konsumojmë plastikë në masën e nji karte krediti...

Nji studim i kryem mbas mbrami tregon se impaktin negativ qe ka pase njerezimi deri tash mbi natyren dhe rrjedhimisht edhe mbi vetveten. Ndotja plastike...

Keni mendue ndryshe, por ky studim ju len pa fjalë: Këta...

Nji studim i ri ka tregue se mashkujt me bark ma të madh janë ma të qëndrueshëm në krevet. Studiuesit në Universitetin Erciyes në Turqi...

Studimi që përnime ka me ju befasue: Pini deri 25 filxhana...

Jeni të “dashunuem” mbas nji filxhani kafe, saqë nuk arrini as me ndalë veten për konsum të përditshëm? Mos u shqetësoni! Cilido që konsumon...

Pijet energjike, mjafton vetëm nji me shkaktue probleme në zemër

Pijet energjike konsumohen në masë të madhë sidomos nga të rijtë, por mjafton vetëm nji prej tyne me shkaktue probleme në zemër. Efektet e tyne...

Pini kafe ndaqi me evitue diabetin!

Kafja dikur cilësohej si jo e mirë për shëndetin. Megjithatë, ka prova në rritje se kafja mundet me ju mbrojtë kundër llojeve të caktueme...
Stresi

Stresi emocional, i rrezikshën njisoj si infarkti

Zemra e brengosun emocionalisht mundet me shkaktue damtime njisoj si edhe ataku në zemër, thuhet në studimin e fundit. Kryesisht kjo vjen si nji pasojë...

Studimi: Pijet energjike shkaktojne kancer!

Studimi i fundit gjen se perdorimi i tepert i sheqerit asht nji prej faktoreve kryesor të kancerit në zorrën e trashë. Shkencëtarët në qendrën mjekësore...
Truni

Qysh stresi na shkakton humbje kujtese dhe tkurrje truni?

Nëse jetoni nji jetë me stres në nivel të naltë, mundeni me pasë humbje të kujtesës dhe tkurrje të trunit para se të mbushni...

Pse nuk duhet me ndejt gjatë në dush? Studimi ka me...

Studiuesit kanë arritë në përfundimin se njerëzit që lahen shpejt janë ma të lumtun dhe ma pak të vetmuem. Simbas studimeve, këta njerëz nuk e...

A e dashunoni përnime partnerin tuej apo diçka tjetër te ai?...

Me gjetë dashuninë e vërtetë në ditët e sotme asht ba edhe ma e vështirë. Kjo për shkak se ndikojnë shumë faktorë të jashtëm...