Tema: studimi

Me apo pa mjekër, befason ky studim për burrat ma tërheqës!

Asht zyrtare, burrat me mjekër janë ma tërheqës. Ky asht rezultati i nji studimi në 'Journal of Biology Evolutionary' që i kërkoi 8.500 grave me vlerësue...

A doni gjumë të gjatë dhe të qetë? Qe çka duheni...

Shumë njerëz nuk flejnë sa duhet dhe nji studim i fundit pohon që nji njeri i moshës mesatare flen vetëm gjashtë orë gjatë natës,...

Studim i ri: Çokollata dhe kafja ndikon për jetën

Çokollatë dhe kafe për me jetue gjatë. Ky asht përfundimi i nji studimi të kryem së fundmi në Gjermani. Megjithatë, këta dy elementë kanë nevojë për...

Studim për ndryshimin e klimës, oqeanet thithin ma shumë energji se...

Nji studim i ri ka dalë mbi nxehtësinë e l'shueme nga oqeante dhe detrat tonë e cila ndikon në ngrohjen globale. Studiuesit thonë se bota...

Ndejtja ma e rrezikshme se diabeti, duhanpimja dhe smundjet e zemres

Studimi i fundit zbulon se mos me ushtrue asht ma vdekjepruese sesa pimja e duhanit, diabeti e pika ne zemer. Ky studim asht ba ne...

Lista me emna, renditja simbas fitimeve, qe 10 ma të pasunit...

Samir Mane u vlerësue si njeriu ma i pasun në Shqipni. Simbas studimit të Institutit Europian 'Pashko' për 10 super të pasunit në vendin tonë,...

Vjen ky studim befasues për koren e bukës!

Me konsumue bukë? Po, por me masë, mbasi nga reagimi kimik i saj, që e ban sidomos korja, ka komponente që nuk janë shumë të...

Vjen studimi i ri, qe çka shkakton ‘Fast Food’

Të nxanë gjatë gjithë ditës me angazhimet në punë, shumë prej neve zgjedhim me konsumue diçka të shpejtë. Ushqimet në Fast Food janë nji prej...

Vjen studimi amerikan: Gazetat ju heqin stresin!

Se gazetat ju pasunojnë me njohuni të ndryshme të ngjarjeve në botë, nuk ka dyshime. Por, tashma ka edhe nji efekt tjetër pozitiv që ju...

Studimi i ri, qe pse aroma e luleve redukton stresin

Aroma e luleve ka nji rol të randësishëm në eleminimin dhe zhdukjen e stresit. Simbas studimeve ma të fundit të realizueme rezulton se aroma e...