Tema: Teknologjia

Teknologjia fiton terren në mjekësi: Inteligjenca artificiale parashikon vdekjen e njeriut...

Teknologjia fiton çdo ditë e ma shumë terren në mjekësi. Nji nga aplikimet ma të fundit asht ai në parashikimin e vdekjes së nji...

Kur evoluon teknologjia, tash në restoran ju pret kamarieri robot (video)

Nepali, ky shtet njihet ma shumë për majat e maleve ma të nalta në botë që i ka, sesa për ndonji arritje teknologjike. Por siç...

Apple prezenton pajisjet e fundit teknologjike (video)

Apple ka fillue me prezentue pajisjet e reja të teknologjisë ma të fundit. iPhone XS, iPhone Max dhe iPhone XC kanë me qenë tre smartfonët...

Qysh kemi m’u ba mbas 1 milion vjetesh? Lexoni arritjet qe...

A kanë me qenë pasardhësit tanë sajborgë (njerëz gjysë-robot) me makineri të teknologjisë së fundit të vendosuna në trup, me gjymtyrë që rriten sërish...

Del edhe taksi fluturues, kjo asht fjala e fundit e tekonologjisë...

Nji 'taksi fluturuese' ka dalë për herë të parë për me u testue në lumin Seine në Paris. Mbas pak minutash që qëndron në ujë,...

‘Shokon’ manjati kinez: Qe çka mundet me shkaktue Luftën e III...

Teknologjia mundet me shkaktue Luftën e Tretë Botnore, nëse udhëheqësit nuk punojnë së bashku për me zbutë efektet negative të saj, tha Jack Ma,...
video

Dështimi i madh i teknologjisë në futboll, ky karton i kuq...

Teknologjia ma e re në futboll për m’i ndihmuar referët ka dështue me të madhe në Kupën e Botës për Kombëtaret U20. Në ndeshjen mes...

Xhiha ban hapjen e konferencës për teknologji: E randësishme se i...

Ka fillue të mbahet konferenca e tretë për vajzat në teknologji. Vllaznim Xhiha, anëtar i Bordit në RIT Kosova bani hapjen e konferencës, ndërsa me...
video

Ndodh edhe kjo: Dështon teknologjia, pranohet golli i parregullt (video)

Në ndeshjen mes Suedisë dhe Bjellorusisë ka ndodhë nji episod i pazakontë mbasi nuk ka funksionue qysh duhet teknologjia, e cila asht ba për...
Stephen Hawking

Shokante: Paralajmërimi i Stephen Hawking

Fizikanti me fame botnore Stephen Hawking ka paralajmerue se teknologjia duhet me u kontrollue para se ajo me e shkaterrue racen njerezore. Ai ka thane...