Tema: The Guardian

hashim thaçi

Thaçi për The Guardian: Qe kur mundet me ndodh marrëveshja me...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka folë për tema të ndryshme në nji intervistë dhanë për mediumin britanik “The Guardian”. Nji marrëveshje për normalizim të...

Çka shkruen “The Guardian” për mbylljen e lojnave të fatit në...

Gazeta e njoftun britanike, “The Guardian”, e ka publikue nji shkrim për ndalimin e lojnave të fatit në Kosovë gjatë dhetë vjetëve të ardhshëm....

The Guardian: Qysh e suprimoi Milosevic autonominë e Kosovës?

Në Mars 1989, presidenti i atëhershëm serb, Slobodan Milosevic, nisi ndryshimet kushtetuese me krijue “Serbinë e Madhe” dhe viktima e tij ishte Kosova. Si pjesë...

The Guardian: Shqiptarët e kanë mbushë tregun me kokainë të lirë

Të paktën katër media të mëdhaja britanike kanë raportue mbrenda pak kohësh për rrezikun e mafias shqiptare. The Economist dhe The Conversation erdhën me nji...

Çka shkruejtën media botnore për vizitën e Putin’it në Beograd?

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, udhëheq delegacionin e naltë rus gjatë vizitës në Serbi, me qëllim me zhvillue bashkëpunimin me vendin që synon me...

“The Guardian”: Shqiptaret jane kingat e kokaines n’Londer!

Gazeta britanike, “The Guardian” i ka kushtue nj artikull hulumtues tregut të kokainës në Britani të Madhe, të cilin thotë se e dominon mafia...

Çka shkruen The Guardian për Xhaminë e Madhe në Prishtinë?

Prishtina ka shumë nevojë për nji xhami të re, por përpjekjet e Turqisë për me ndërhy në shtetin e ri të Ballkanit me investime...

Njerezimi asht ne udhe te vet-shkaterrimit, alarmon raportuesi i torrtures per...

Ne interviste ekskluzive per gazeten britanike The Guardian, raportuesi special per tortura i Kombeve te Bashkueme, Nils Melzer, tha se komuniteti global asht ba...

Koha e Putin/Edhe kreun e Interpolit po e merr nji rus!

Mikhail Khodorkovsky / The Guardian   Të 192 vendet anëtare të Interpolit do të mblidhen këtë javë për të caktuar presidentin e ri të organizatës. Çuditërisht,...

“Guardian”: Nji ne kater europian voton per popullistat!

Popullistat e kane trefishue perkrahjen per veten n'Europe, ne keto 20 vjetet e fundit, tue sigurue vota te mjaftueshme per me i fute liderat...