Tema: turqi

Qysh i manipulojnë autokratët zgjedhjet

Yascha Mounk / The Atlantic   Kur Recep Erdogan u zgjodh për herë të parë kryeministër i Turqisë, në vitin 2003, ai u angazhua për të respektuar...
Erdogan

Përsëritja e zgjedhjeve në Stamboll – Kjo asht deklarata e Erdogan...

Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan, tha se kishte paligjshmëni në zgjedhjet lokale në Stamboll, mbasi organi zgjedhor i vendit urdhnoi rizhvillimin e procesit. “Na sinqerisht...
Erdogan

A po e pranon Erdogani fitoren e opozitës në Stamboll me...

Debatet e periudhës elektorate kanë mbarue, të gjithë janë kthye në jetën e përditshme dhe të përqëndruem në shtëpi dhe punë, deklaroi presidenti turk,...

Aeroporti i Stambollit (ma i madhi n’botë) – Fillon shpërngulja e...

Mesa duket, Stambolli ka me pasë aeroportin ma të madh në botë. Qyteti ma i madh i Turqisë këtë fundjavë po kthehet në skenën e...

Erdogani nuk e dorëzon lehtë Stambollin, rinumërohen votat në shumë zona

Presidenti Erdogan duket se nuk po mundet me përtypë humbjen e Stambollit në zgjedhjet lokale. Me kërkesë të qeverisë, Komiteti i Naltë Elektoral në Turqi...

Çka don me thanë humbja e Stambollit dhe Ankara’s për Erdoganin?

Nga “The Economist” Në vitet e shkuara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe qeveria e tij kanë marrë kontrollin e gjyqësorit dhe kanë penguar shtypin,...

“Kush fiton Stambollin fiton Turqinë”, rrximi nga pushteti i Erdogan’it

“Kush fiton Stambollin fiton Turqinë”. Ka qenë kjo deklarata e presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, përpara zgjedhjeve lokale të cilat rezultuen fatale për të....

Partia e Erdoganit po udheheq…

Partia e Drejtesise dhe Zhvillimit (AKP) e Presidentit te Turqise, Recep Tayyip Erdogan, po udheheq ne zgjedhjet lokale qe u mbajten sot, me 48...

Kosova ’99: Majko i kërkon ndihmë Turqisë: Serbët e kanë thye...

Kolonel Hajro Limaj, ish atasheu ushtarak në Ankara: Turqia, aleat strategjik në krizën e vitit 1999 për shpëtimin e Kosovës. Kryeministri Ecevit i premton...

LIVE: Ndeshja Shqipni-Turqi

Klikoni ne linkun poshte me pa ndeshjen Shqipni-Turqi: http://www.rtklive.com/sq/livestream/rtk1/