Tema: Turqia

Turqia i kundërpërgjigjet SHBA’ve

Turqia thotë se do t’i kundërpërgjigjet të gjitha sanksioneve të mundshme amerikane, për shkak të blemjes nga Rusia të raketave mbrojtëse S-400. Tue mbrojtë këtë...

Thaçi nënshkruen këtë marrëveshje me Turqinë

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në këtë kohë kur po vazhdon me qenë në fuqi tarifa 100 përqind ndaj mallnave të Serbisë dhe Bosnje...

Skandal: E turpshme, furçë të banjos në vend të mikrofonit dhe...

Rrezikon me u kthye në nji çashtje diplomatike trajtimi që i asht ba të Diellën kombëtares së Turqisë mbas mbrritjes së saj në Islandë...

SHBA paralajmëron hapun Turqinë: Qe deri kur keni afat!

Ushtria amerikane i ka dhanë Turqisë afat deri në fund të Korrikut për me ndalë blemjen e nji sistemi rus të mbrojtjes ajrore. Pentagoni paralajmëron...

SHBA: Pasoja “shkatërruese” për Turqinë nëse e ban këtë gja

Nji zyrtare e naltë e Pentagonit ka paralajmërue përsëri Turqinë për pasojat e blemjes së nji sistemi të mbrojtjes raketore nga Rusia. Presioni i fundit...

Ka me ju befasue: Këto tri shtete kanë përfitue ma së...

Taksa 100 përqind e vendosun ndaj produkteve serbe, nuk i solli shumë dobi Kosovës. Në fakt, vendet që përfituen ma së shumti nga ajo...

Turqia me 131 anije e 57 aeroplanë ia msyen Mesdheut (foto)

Ushtria e Turqisë konsiderohet si nji ndër ma të mëdhajat në Europë. Ndërsa, që nga dita e sotme, ajo do të nis stërvitjen ma...
Erdogan

Erdoğan: BE ka ma shumë nevojë për Turqinë, se e kundërta

Turqia vazhdon me punue me vendosmëni në aspektin e anëtarësimit në Bashkimin Europian (BE) përkundër atyne që përpiqen me përjashtue atë nga familja europiane,...

Weber: Turqia s’un bahet e jona!

Manfred Weber, lideri i Partisë Popullore Europiane, që pritet me zavendësue Jean Claude Juncker si President i Komisionit Europian, ka qendrim te preme per...

SHBA udhëzon qytetarët: Mos udhëtoni në Turqi!

Përmes nji udhëzimi të posaçëm, Departamenti amerikan i Shtetit iu kërkon qytetarëve amerikanë mos me udhëtue në Turqi. DASH e rendit shtetin turk në kategorinë...