Tema: unioni europian

U nis me europianizue Ballkanin, BE u “ballkanizue” vetë!

Igor Štiks   Dy vjet më parë dhashë një intervistë që tërhoqi vëmendjen e të gjithë burokratëve të Brukselit. Reagimet, si ato pozitive ashtu edhe negative,...

Elefanti mbrenda Unionit Europian

Christoph Hasselbach Ku ka mbetur ajo fryma europiane e bashkëpunimit dhe pajtimit në kapërcyellin e viteve? Mjafton të shohësh situatën në disa vende të BE...

Rumania merr Presidencën e UE: Kemi me ba revolucion!

Me 1 Kallnor 2019, Rumania merr presidencën e radhës në Unionin Europian. Qeveria e udhëhequn nga Socialdemokratët ka me pushtue Brukselin dhe Strasbourgun. Qeveria...

Ballkani n’2019: Hashim Thaçi duket edhe ma i dobët sesa nji...

Florian Bieber Viti 2018 ishte viti i pritshmërive të mëdha. Pasi kryetari i Komisionit Jean-Claude Juncker premtoi anëtarësimin e mundshëm të Serbisë dhe Malit të...

Mbas Haradinajt – flet Unioni Europian: Hiqni urgjent taksen edhe formoni...

Mbas takimit te Stabilizim Asociimit, ku delegacioni qeveritar i Kosoves, kryesue nga Ramush Haradinaj - refuzoi heqjn e takses ndaj produkteve prej Serbie, reagon...

Lexoni çka i ban Tony Blair kryeministres Theresa May

Ish kryeministri i Britanise se Madhe, Tony Blair, ja kthen shefes aktuale te qeverise britanike Theresa May, sepse ajo e akuzoi publikisht zotin Blair...

Tony Blair fton per referendum te ri ne Britani – a...

Ish kryeministri i Britanise se Madhe, Tony Blair, fton per nji referendum te ri per daljen nga Unioni Europian. Blair apelon te qeveria aktuale me...

Mogherini: Dy detyra i kemi ne Ballkan, njana nga to Kosova

Marrëveshja për normalizimin e marrëdhanieve ndërmjet Kosovës e Serbisë dhe hapja e bisedimeve me Tiranën e Shkupin – janë detyra urgjente te politikes se...
mogherini

Mogherini: Qyshdo qe merren vesh – Kosova e Serbia s’kane me...

Perfaqesuesja e Nalte e BE per Politike te Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, deklaroi mbas konferences se ministrave te jashtem te Unionit Europian ne...

Europa Kosoves nuk ja heq vizat, e Serbise neser ja hape...

Ministrja e Integrimeve Europiane e Kosoves, Dhurata Hoxha, po kalon neper nji faze te rande te presionit publik, ku opozita ja kerkon doreheqjen, edhe...