Tema: zaev

Prape Mogherini: I fton liderat e Ballkanit dhe ju shtron darke

Shefja për Politikë të Jashtme e Unionit Europian, Federica Mogherini, i ka ftue ne darke pune liderat e Ballkanit. Në këtë takim marrin pjese edhe...

Ikja e e Gruevskit, Zaev: Nuk flas qysh hyni n’Shqipni, por...

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zae, ka folë për arratisjen e ish-paraardhësit të tij, Nikolla Gruevski. Ai thotë se nëse ka pasë shkelje dhe najkush...

Zaev vjen me këtë deklaratë për ikjen e Gruevskit

Kryeministri Zoran Zaev, shprehet optimist se Nikolla Gruesvki herët a vonë do të kthehet në vend dhe do të vuaj dënimin e merituem. Simbas...

Palmer: Votimi i ndryshimeve kushtetuese, kthesë historike për Maqedoninë

Matthew Palmer, e ka quejt 'kthesë historike' vendimin e deputetëve te Kuvendit të Maqedonisë për me votue ndryshimet kushtetuese. Zavendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit për...

Këto janë fjalët e para te Zaev mbas miratimit te ndryshimeve...

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev ka fol për herë të parë mbas miratimit te ndryshimeve kushtetuese në Parlamentin e Maqedonisë. “Ky është moment...

Zaev: Fitojmë krejt nga marrëveshja me Greqinë, s’ka nevojë për zgjedhje...

Kryeministri Zoran Zaev tha në nji intervistë për 'Euronews' se Greqia dhe Maqedonia kanë me përfitue nëse marrëveshja për emnin e dakorduem nga dy...

Ndryshimi i emnit – Zaev në kërkim të numrave në Kuvend

Zoran Zaev asht vu në kërkim të numrave të deputeteve, por edhe në rast se procesi për zbatimin e marrëveshjes së Prespës dështon edhe...

Zaev i jep garanci Greqisë për vazhdimin e procesit n’Parlament

Mediat greke raportojne se Kryeministri maqedon Zoran Zaev ka pase bisedë telefonike me homologun e tij grek, Alexis Tsipras. Tsipras ka inkurajue kryeministrin Zaev me...

Ky asht zotimi i Zaev mbas referendumit në Maqedoni (video)

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka dalë në konferencë për media nga selia e partisë së tij LSDM, për me komentue rezultatin e votimit...

Kjo asht deklarata e Zaev mbas votimit për referendum

“Referendumi i Maqedonisë për marrëveshjen me emrin me Greqinë do të sigurojë vullnetin konkret dhe të qartë të qytetarëve ndaj politikanëve, parlamentit dhe çdokujt...