Tema: zaev

Referendumi në Maqedoni – Zaev në Tetovë: Votoni për t’ardhmen!

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev e mbylli fushatën për votën pro në referendumin e së Diellës me nji thirrje të fundit për pjesëmarrje masive. Mbështetësi i...

Nga Mali i Zi, Thaçi niset drejt Maqedonisë, injoron presidentin Ivanov!

Presidenti Hashim Thaçi ka me u nisë sot nga Podgorica për në Shkup, për nji vizitë tjetër zyrtare mbrenda pak ditësh. Simbas njoftimit të Zyrës...

Qe çka i thotë Zaev Vucic’it lidhun me zgjidhjen për Kosovën

Presidenti serb, Aleksandar Vucic, së bashku me kryeministrin maqedonas, Zoran Zaev, kanë vizitue kalimin kufitar Preshevë-Tabanovcë. Në takimin e dytë bilateral mes Vucicit dhe Zaevit...

Ahmeti takohet me Zaevin, e jep nji lajm të mirë për...

Kryetari i Partisë Socialdemokrate (PSD), Shpend Ahmeti, po paralajmëron heqjen e tarifave të roamingut me shtetin e Maqedonisë. Ahmeti në cilësinë e burrështetasit të Kosovës...

Zaev mbas nënshkrimit të marrëveshjes i dhuroi diçka Tsipras’it (foto)

Kryeministri Zoran Zaev i ka dhurue kravatën që e mbante gjatë nënshkrimit të marrëveshjes Kryeministrit grek Aleksis Tsipras. Mbasi ministrat e jashtëm Nikola Dimitrov dhe...

Rama takim me Tsipras dhe Zaev në Prespë?

Edi Rama, Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev kanë me u takue së shpejti në Prespë, zonë kjo që ndahet mes tri shteteve, Shqipnisë, Greqisë dhe...

Zaev flet për përkthimin e emnit të ri të Maqedonisë në...

Për Kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev nuk ka shumë randësi mënyra si ka me u përkthy në gjuhën shqipe emni i ri i Maqedonisë. Simbas...

‘Zbulohet’ emni i ri i shtetit të Maqedonisë

Nji zgjidhje e pandigjueme deri tash në kontestin disavjeçar rreth emnit mes Maqedonisë dhe Greqisë. “Ilindenska Republika Makedonija” asht zgjidhja e dakordueme dhe e pranuaeshme...

Haradinaj pret në shtëpinë e tij homologun maqedon Zaev (foto)

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka prit sot në shtëpinë e tij çiftin Zaev nga Maqedonia. Haradinaj, përmes nji postimi në Facebook, ka njoftue se...

Zaev e jep nji deklaratë interesante për marrëveshjen me Greqinë

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev shprehu besimin se vendi nuk ka qenë kurrë ma afër arritjes së nji zgjidhje për emmin me Greqinë megjithatë...